Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 18:48 Bu haber 1700 kez okundu
 
CHP İl Başkanı Fatih Türkel’den Çiğdem Karaaslan’a Santral Yanıtı
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’ ın Çarşamba Biokütle enerji santrali inşaatı ile ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi.
SİYASET Haberi
CHP İl Başkanı Fatih Türkel’den  Çiğdem Karaaslan’a  Santral Yanıtı

AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan,  katıldığı bir televizyon programında biokütle enerji santrallerini savunmuş ve karşı çıkanları eleştirmişti.


Bu açıklamalara cevap CHP samsun İl Başkanı Fatih Türkel’den geldi.

 

Çarşamba Biyokütle Santrali’nin Yer Seçiminin yanlış olduğunu belirten Fatih Türkel,  “Bilindiği üzere Çarşamba Ovasının ortasında yeralan Eğercili Mahallesinde tartışma ve dava konusu olan Biyokütle Enerji santrali için Samsun 3. İdare Mahkemesi 18 Mart 2020 tarihinde nihayi kararını vererek Samsun Valiliğinin “ÇED Gerekli Değildir” işlemini iptal etti.


Santral şantiyesi, halkımızın ısrarlı tepkileri sonucunda Valiliğimiz tarafından 11 Mayıs 2020 tarihinde mühürlendi. Samsun 3. İdare Mahkemesinin bu kararı Samsun Valiliği tarafından temyiz edildiği için yargılama Danıştay’da devam etmektedir. Ayrıca bu tesis için Samsun Büyük Şehir Belediyesi’énin ve Çarşamba Belediyesi’nin düzenlediği imar planlarına karşı açılan davalar Samsun 3. İdare Mahkemesinde halen devam etmektedir.” Dedi.

 

TESİSİN KURULDUĞU ALAN BÜYÜK OVA KORUMA ALANI 

 

Samsun 3. İdare Mahkemesinin nihai iptal kararında; tesisin kurulacağı alanın Çarsamba Büyük Ova koruma alanı içinde yer aldığını ifade eden Fatih Türkel, “Bu alanın "Nitelikli Tarım Alanı" olarak tanımlı oldugu ve 1.sınıf tarım arazisi vasfında oldugu belirtilmiştir. Tarım arazilerinin amaç dısı kullanımını önlemek Devletin öncelikli görevi olduğu hatırlatılmakta olup, “Bu tesiste günde 630 ton biyokütle yakılacak, 1600 metreküp yeraltı suyu kullanılacak ve 38 ton kül çıkartılacak. Bu tesis kömür ile çalısan termik santrallerden 150 daha fazla azot oksit, 600 daha fazla uçucu organik bileşenler, 190 daha fazla partikül madde ve 125 daha fazla karbon monoksit yayacak” ifadeleri yer almaktadır.

 

Mahkeme kararında; söz konusu biyokütle enerji santralinin Çarşamba büyük ova koruma alanı dısında inşaa edilebilecegi alternatif alanların bulundugu da vurgulnmaktadır. Ayrıca yine mahkemenin kararında “(...) sadece santralın kurulacağı alan değil, bu alanın etkileyeceği çevre ve tarımsal yapının da gözetilmesi zorunludur” denilmektedir.” Diye konuştu.

 

30 BİN ÇİFTÇİMİZİN GELECEĞİNİ, HİÇ BİR ŞİRKETİN ÇIKARINA DEĞİŞMEYİZ!..

 

Mahkemenin kararlarından anlaşılacağı üzere Çarşamba Biyoküyle Enerji Santralının yer seçiminin  hatalı olduğunu bildiren CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, “ Bizim üzerinde durduğumuz husus budur. İktidar partisi yönetici ve milletvekillerinin, mahkemelerde devam etmekte olan davaları etkilemeye dönük açıklmalarını doğru bulmuyoruz.

Bizim için önemli olan Çarşamba Ovasının korunması her türlü şirket çıkarlarının üzerindedir. Çarşamba Ovasında yaşamını sürdüren, tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan ve ülkemize hizmet eden yaklaşık 30 bin çiftçimizin geleceğini hiç bir şirket çıkarına değişmeyiz.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, İl, Başkanı, Fatih, Türkel’den, , Çiğdem, Karaaslan’a, , Santral, Yanıtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı