Haber Detayı
21 Temmuz 2016 - Perşembe 17:21 Bu haber 3240 kez okundu
 
CHP İl ve 17 İlçe Başkanı'ndan OHAL Açıklaması
CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz CHP İl Başkanlığı'nda 15 İlçe Başkanı'nın da katılımıyla bir basın açıklaması yaparak 15 temmuz darbe Girişimi ve OHAL uygulamasını değerlendirdi.
SİYASET Haberi
 CHP İl ve 17 İlçe Başkanı'ndan OHAL Açıklaması

SORUNLAR HUKUK DÜZENİ İÇİNDE ÇÖZÜLMELİ

Ülkemizin, 15 Temmuz darbe girişimini, yine milletimizin engin feraset ve sağduyusuyla atlatmasını bildiğini belirten Akçagöz açıklamasında şunları söyledi: ". Bu darbe girişimi, millet iradesine yönelik bir kalkışma girişimidir. Demokrasi, bizi birbirimize bağlayan bir yapı taşıdır. Ne askeri darbe, ne siyasal darbe. Çözüm, güçlü bir parlamenter sistem ve özgürlükçü demokrasidedir. Önümüzdeki süreçte hedef, darbecilerin hesap vermesi, toplumsal normalleşmenin sağlanması ve demokrasinin güçlendirilmesi olmalıdır. Darbeciler, tüm işbirlikçileri ile birlikte hukuk düzeni içinde yargı önünde hesap vermelidir. Hukuk sınırları içinde hesap sormak, bundan sonraki normalleşme ve demokratikleşme sürecinin selameti açısından büyük önem taşımaktadır. Soruşturmalar, intikam ve tasfiye fırsatı gibi görülmemeli, devlet bir an için bile adalet çizgisinden ayrılmamalıdır. 

FETHULLAH GÜLEN YAPILANMASI 3-5 YILIN İŞİ DEĞİL

    Cumhuriyet Halk Partisi, darbe girişiminin başlangıcından itibaren dik duruşunu göstermiş ve millet iradesine yönelik bu darbe girişimini ivedilikle tel'in etmiştir. Devlet içine çöreklenmiş ve çeteleşmiş bir gizli örgütün, Cumhuriyet'i ve demokrasimizi nasıl kemirdiğini biz bugün söylüyor değiliz. Fethullah Gülen cemaati, yıllarca her alanda örgütlenirken, eğitim sistemine sızmaya çalışırken, yargı sistemini ele geçirmeye çalışırken, mülkiyede, adliyede, tıbbiyede kirli hesaplar peşinde koşarken sessiz kalanlar da yaşanılan bu süreçten az çok sorumludur. 

Fethullah Gülen yapılanması, üç beş yılın işi değildir. Çok uzun yıllardır, bu cemaate at oynatma fırsatı veren siyaset odaklarının, ülkemizin bugün bu hale gelmesinde mutlaka sorumluluk payları vardır. 

OHAL KARARINI SAĞLIKLI BULMUYORUZ

    Türkiye, darbeler ülkesi olmadığını ve milletin isterse her türlü darbenin üstesinden gelebileceğini, 15 temmuz gecesi ispatlamıştır. Ancak bir önemli noktaya özellikle dikkat çekmek isteriz. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir grubun bu hareketi gerçekleştirdiğini görmeli, tüm Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bu durumu teşmil edecek hal, tutum ve davranışlar içerisinde olmaktan özenle kaçınmalıyız. Halkımızı sağduyuya davet ederken, bir kez daha bir şerden bir hayır çıksın isterken, bu kirli darbe girişiminin akabinde demokrasimizin gelişmesi yönünde tedbirler alınmasını beklerken, Bakanlar Kurulu tarafından olağanüstü hal kararı alınmasını,bu süreçte sağlıklı bulmadığımızı kaydetmek isteriz.

OHAL REJİMİ UYGULAMADA BÜYÜK SIKINTILARA SEPEP OLABİLİR

 Demokratik güçleriyle, halkıyla, siyasetiyle, medyasıyla darbe girişimini bastırmış bir Türkiye, darbecilerin inşa ettiği bir olağanüstü hal rejimini hak etmemekted

ir. Meydanlarda toplanan halk kitleleri arasında, her siyasal tabandan insanımız varken ve bu durum, uzun yıllar özlemi içinde olduğumuz birlik ve bütünlüğü sağlamak adına bir fotoğraf ortaya koyuyorken, alınan bu karar, hem bu birlik bütünlük tablosuna zarar vermiş, hem de daha çok işler kılınması gereken parlamentonun etkisizleştirilmesine kapı aralamıştır. Ortaya çıkan darbe karşıtı birlik, maalesef alınan bu karar sonucunda sekteye uğramıştır. 
    Olağanüstü hâl rejimi, temel haklar konusunda önemli kısıtlamalar getirmektedir. Yasama organını önemli ölçüde devreden çıkaran, kararname düzeninden haber alma hakkına, ifade ve yerleşme özgürlüğünden kamu çalışanlarını çalıştırma rejimine kadar köklü değişiklikler öngören ve demokratik hakları askıya alan olağanüstü hâl rejiminin, uygulamada büyük sıkıntılar oluşmasına sebebiyet vereceğini görüyoruz ve bunu bugünden söylüyoruz. 
 
17 TEMMUZ'DA TÜRKİYE'DE TAM VE MUTLAK KONTROL SAĞLANDI

TSK'nın yüksek komuta kademesinin katılmadığı, halkın, Cumhurbaşkanı ve iktidarın yanı sıra muhalefetin ve medyanın da direndiği bu kanlı cunta girişiminin, süratle bastırıldığı, silahlı kuvvetlerde binlerce askeri personel ile çok sayıda emniyet mensubunun gözaltına alındığı ve 17 Temmuz itibarıyla ülkenin bütününde tam ve mutlak kontrol sağlandığı gerçeği karşısında, bu karar ciddi anlamda tartışmaya açık bir karar olarak karşımızda durmaktadır. Bu nedenle, hem kontrolün sağlanması, hem de anayasanın kendisinin olağanüstü hâl uygulamasını "hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine" bağlamış olması dikkate alındığında olağanüstü hâl ilanının temel/demokratik hakları askıya alarak Türkiye'yi geriye götürmek dışınd

a bir işlevi olmayacağını söylemek mümkündür. 

OHAL, DARBEYİ SOKAKLARA ÇIKARAK ENGELLEYEN BİNLERCE İNSANA DOĞRU YAKLAŞIM OLMADI

    Demokratik hakların askıya alınması sonucunu doğuracak bir olağanüstü hâl uygulaması, darbe girişimini, sokaklara dökülerek engellemeye çalışan binlerce insanın bu tavrına karşı doğru bir yaklaşım olmamıştır.  Devlete, sokağa çıkma kısıtlamalarından haberleşmeye el koyma imkânlarına uzanan bir dizi antidemokratik uygulama için yasal zemin sağlayan olağanüstü hâl uygulaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin halka direnme çağrısı yaptığı medyadan ve darbeye direnen meydanlara uzanan çok geniş bir alanda ciddi kısıtlamalar getirecektir.
 
CHP VE ÖRGÜTLERİ HER TÜRLÜ ANTİDEMOKRATİK TAVIR VE GELİŞMENİN KARŞISINDADIR

    Bu vesileyle, bir defa daha, demokrasimize yönelmiş olan darbe girişimini şiddetle tel'in ediyor, Bakanlar Kurulu tarafından alınan Olağanüstü Hal kararının da yaşanılan süreçle örtüşmediğini ifade etmek istiyoruz. Türk milletine, demokrasiyi armağan eden bir siyasal örgüt olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin İl ve İlçe örgütleri olarak, her zaman demokrasi ile idare edilen, laik, sosyal, hukuk devletinin tarafında olduğumuzu, her türlü antidemokratik tavır ve gelişmenin karşısında herkesten önce bizim olacağımızı, Samsun ve Türkiye kamuoyuna saygıyla duyururuz.  "

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , CHP, İl, ve, 17, İlçe, Başkanı'ndan, OHAL, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı