Haber Detayı
26 Ağustos 2020 - Çarşamba 18:24 Bu haber 570 kez okundu
 
CHP'li Hancıoğlu'ndan Ladik ve 19 Mayıs'ın Teşvik dışında kalmasına tepki
Samsun Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Neslihan Hancıoğlu, Ladik ve 19 Mayıs İlçeleri,nin Bölgesel teşvik kapsamın dışında tutulmasına tepki gösterdi. Hancıoğlu bu iki ilçeye yapılan haksızlığın hemen düzeltilmesini istedi.
EKONOMİ Haberi
CHP'li Hancıoğlu'ndan Ladik ve 19 Mayıs'ın Teşvik dışında kalmasına tepki

Yatırımlar ve devlet teşviki konusunda dezavantajlı konumda olan Ladik ve 19 Mayıs ilçelerinin teşvik kapsamı dışında bırakılmasını eleştiren Samsun Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Neslihan Hancıoğlu:

 

"iki ilçemize haksızlık edilmektedir, bu durum kabul edilemez ve bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir" dedi.

 

21 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'yla uygulamaya giren ilçe bazlı teşvik sisteminde, Samsun ilinde yatırımlar konusunda dezavantajlı konumda olan 8 ilçe teşvik kapsamına alınırken, bu ilçelerle benzer dezavantajları bulunan Ladik ve 19 Mayıs ilçelerinin kapsam dışı bırakılmasına muhalefet kanadından eleştiri geldi.

 

Samsun Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Neslihan Hancıoğlu, "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar"'da yapılan değişiklikle, sanayiciler tarafından uzun zamandır talep edilen ilçe bazlı teşvik sisteminin uygulanmasına geçildiğini ve bunun olumlu bir adım olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

 

"Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, aralarında Samsun'un da bulunduğu 53 ilin bazı ilçeleri teşvikten yararlanabilecek. Karar uyarınca Samsun'da, Kavak, Havza, Alaçam, Vezirköprü, Yakakent, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık ilçelerimiz yapılan düzenlemenin kapsamı içerisinde yer alıyor. İstihdam ve katma değer yaratacak yatırımlar konusunda görece dezavantajlı bir konuda bulunan bu ilçelerimizin teşvik kapsamında yer alması sevindiricidir.

 

Ancak benzer konumda bulunan Ladik ve 19 Mayıs ilçelerimizin kapsam dışında bırakılması doğru bir yaklaşım olmamıştır. Her iki ilçemiz de doğru bir planlama, kamu otoritesinin etkili yönlendirmesi ve güçlü bir teşvik programı uygulamasıyla yatırım potansiyelini hayata geçirebilecek niteliğe sahiptir. Bu kararla her iki ilçemize haksızlık edilmektedir, bu durum kabul edilemez ve bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP'li, Hancıoğlu'ndan, Ladik, ve, 19, Mayıs'ın, Teşvik, dışında, kalmasına, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı