Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 12:35 Bu haber 852 kez okundu
 
CHP’li Kadınlar 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Atakum’da bir araya geldi
Atakum Kültür ve Eğlence Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe,Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolu Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Füsun Sökmez, CHP Samsun İl Kadın Kolu Başkanı Nazan Güneysu, CHP Atakum İlçe Kadın Kolu Başkanı Emine Kandemir, CHP Bafra İlçe Kadın Kolu Başkanı Leyla Demir de katıldı.
SİYASET Haberi
CHP’li Kadınlar 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Atakum’da bir araya geldi

24 Kasım 1928’in Türkiye’de aydınlanma hareketinin başladığı gün olduğunu belirten Başkan Cemil Deveci, “Bugün Cumhuriyeti taçlandıran, cumhuriyeti bugünlere taşıyan sürecin, politikaların başlatıldığı ve ilk adımının atıldığı gündür. Bugün millet mekteplerinin açıldığı, onun genel başkanlığını ve Başöğretmenliğini Mustafa Kemal Atatürk’ün kabul ettiği gündür. Mustafa Kemal Atatürk, hem iyi bir savaşçı, hem iyi bir lider hem de büyük bir eğitimcidir.

 

Ankara’nın yakınında düşman askerleri var, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kayseri’ye taşınmak isteniyor. Ordusunun başındaki Mustafa Kemal bırakıyor orduyu geliyor Ankara’ya. Eğitim Şura’sını topluyor. Savaşı kazanacağından emin. Türkiye’nin bağımsızlığını kazanacağından ve geleceğinden emin. Türkiye’nin nasıl yapılandırılmasına ilişkin ya da kuracağı sistemin ne üzerine dayandıracağına ilişkin kararları var. Onun da birinci ve temel unsuru eğitim. O gün, Türkiye’nin geleceği için Eğitim Şurası’nı topluyor. “ dedi.

 

 

 

‘ÖĞRETİM EVDE ANNE BABAYLA BAŞLIYOR’

 

CHP Kadın Kolu Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Füsun Sökmez de “19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak kurtuluş mücadelesini başlatan, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e sevgi saygı ve minnetimi sunuyorum. 1928’de kendisine Başöğretmenlik unvanı verildi ve bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlandı. Her alanda olduğu gibi öğretmenlerimizin hakları da bizim için çok önemli. Eğitim ve öğretim bir bütünün parçası. Öğretim evde anne babayla başlıyor. Eğitime geçildiğinde ise ilk ellerini tuttuklarımız öğretmenlerimiz. Bütün öğretmenlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyor, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

 

 CHP Samsun İl Kadın Kolu Başkanı Nazan Güneysu da şunları söyledi:  “Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz. Onun bize bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşıyabilmek için eğitim sistemimizde öğretmenlerin yaşadığı sorunların çözülmesi gerekiyor. Meslek Kanunu olmayan, ek iş yapmak zorunda kalan, yoksulluk sınırı altında yaşam mücadelesi veren, sözleşmeli ve ücretli hizmete zorlanan öğretmenler kapsamlı bir düzenlemeye ihtiyaç duyuyor.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: CHP’li, Kadınlar, 24, Kasım, Öğretmenler, Günü’nde, Atakum’da, bir, araya, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı