Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 15:04 Bu haber 1959 kez okundu
 
CHP’li Kemal Zeybek’den Bütçe Tepkisi
TBMM de 2020 Bütçe görüşmelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Başkanlığı hakkında konuşan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; 3358 Kobi'ye haksız yere destek verildiğini söyledi.
SİYASET Haberi
CHP’li Kemal Zeybek’den Bütçe Tepkisi

2018 yılında KOSGEB bütçesinin 2,2 milyar TL iken, 2020 yılı bütçesinde KOSGEBE ayrılan bütçenin 1,8 milyar TL olduğunu belirten Zeybek, “  Aradan iki yıl geçmesine rağmen, bütçe rakamlarının 25 artmış olmasına karşın, Kobilere verilen destekleri 25 düşürmüşsünüz, bunun adı üretime destek değil köstektir. Üretimi desteklemek için KOSGEB’in Kobilere destek veriniz. Ülkede üretim olmadan istihdam artışı sağlanamaz. Mevcut siyasal iktidar; uygulamaları ile üretime destek olmak yerine dışarıdan ithal yaparak üretime köstek oluyor ve ülke dışındaki bir avuç azınlığa kazanç sağlanıyor.

2020 bütçesinde faize 138,9 milyar TL kaynak ayrıldı.  Faize bu kadar kaynak ayrılırken, KOSGEB bütçesine 2 milyara yakın bir kaynağın konulması yetersiz ve doğru değildir. 2016 yılında KOSGEB’in dağıtmış olduğu 50 bin TL’lik kredilere karşılık bankalara 10.500 TL faiz ödediniz. Sayıştay’ın yapmış olduğu denetimlerde, İstanbul da KOSGEB’in Kobilere kullandırdığı kredilerde usulsüzlükler   tespit edilmiştir.” Dedi.

 

3358 KOBİ, HAKETMEDİĞİ DESTEĞİ ALDI

 

 3358 Kobi’ye verilen kredilerin hak eden firmalara verilmediğini ifade eden Kemal Zeybek, “, KOBİ’lerin kaç kişi çalıştırdığı, bilançosunun, cirosunun ne olduğu ve KOSGEB’e kaydının olup olmadığına bakılmaksızın kredi ödemelerinin yapıldığı görülmüştür. Kobilere ayrılan 50 bin TL’lik kredilerin geri dönüşlerinin olmadığı burada bazı Kobi adı altında yandaşlara kaynak aktarıldığı anlaşılmaktadır. Üretim yapanlara gerekli destekleri veriniz, üretime katkısı olmayanlara kaynak aktarmayın. Üretmeden tüketen bir toplum yarattınız ve onlara destek oluyorsunuz.  

 

Avrupa birliğinden Kırsal Kalkınmayı Destekleme fonları IPARD bütçesinin 75’i Avrupa birliğinden karşılanırken 25 kısmı Ülkemizin kaynaklarından karşılanmaktadır. Dışardan sağlanan 75’lik kaynağın ortalama 55 ini kullandırıyor kalan kısmı nerelere aktarıyorsunuz. Kaynakların üretim yapanlara aktarılması yönünde hassasiyet gösterilmesini istiyoruz.” Diye konuştu.

 

BÜTÇE RANT SAĞLAMA BÜTÇESİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde bulunan sanayici, esnaf ve sanatkarın destek beklediğini bildiren Kemal Zeybek konuşmasını şöyle tamamladı: “  Bakanlığın önünde iki seçenek bulunmaktadır, ya yerli sanayici ve üreticiye destek vereceksiniz, onların üretim yapmalarını sağlayacaksınız ya da ithalat yolu ile yabancı güçlerin ürünlerini ülkeye getirerek onlara hizmet yolunu açacaksınız. Zeybek; bu bütçede, sanayici için, sanatkâr için, esnaf için, üreten için, eğitim için, barınma için, sağlık için kısaca emek kesimleri için hiçbir destek ve katkı yoktur. Bu bütçenin adı Londra da bir avuç tefeciye ve azınlığa para kazandırma, rant sağlama bütçesidir.

 

Ülke ekonomisinin düştüğü bu durumda, toplumun büyük kesimi borç yükü altında yaşam mücadelesi vermektedir.  Emekliler ve Emeklilikte yaşa takılanlar büyük sıkıntılar içerisinde! Çiftçimize, besicimize, Tarım Kredi Kooperatiflerinden borç kullanan, Ziraat bankasından borç bulan tüm çiftçilerimize ödeme kolaylığı sağlanmalıdır. 17 yıldır ülkeyi yöneten iktidar; ekonomiyi rantçıya, ülkenin önemli değerlerini beş şirkete peşkeş çektiniz. Cumhuriyet döneminde yapılan bütün yatırımları satan bir iktidar olarak tarihe geçeceksiniz. Ülke üzerine balyoz gibi çöken bu iktidardan kurtulmanın tek yolu önümüzdeki seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisini iktidar yapmakla mümkün olacaktır.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP’li, Kemal, Zeybek’den, Bütçe, Tepkisi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı