Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 12:13 Bu haber 4839 kez okundu
 
CHP'li Kemal Zeybek'ten Kudüs kararına sert tepki
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekili Kemal Zeybek; Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs” ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına büyük tepki gösterdi.
SİYASET Haberi
CHP'li Kemal Zeybek'ten Kudüs kararına sert tepki

   

KUDÜS KARARI KABUL EDİLEMEZ VE YOK HÜKMÜNDEDİR

  Samsun milletvekili Kemal Zeybek; Kudüs şehrinin geçmişte İslamiyet, Musevilik ve Hıristiyanlık adına üç din için de kutsal olduğunu, bu nedenle farklı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, " Kudüs Kutsal dinlerin doğuş yeridir. İsrail ve Filistin’in orta noktasında yer alan Kudüs’te bulunan, Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Kubbet-us-Sahra gibi dini öneme sahip kutsal yerler vardır.

Birleşmiş Milletleri 5 daimi üyesinden biri olan ABD; Dünya barışına katkı yapması ve Ortadoğu da ki çatışmaları önlemesi beklenirken, ABD devlet başkanı Donald Trump; Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı bir bomba olarak bölgedeki çatışmaların fitilini ateşleyerek hazır hale getirmiştir. Bu karar kabul edilemez ve yok hükmündedir.

Donald Trump’ın; Kudüs konusunda vermiş olduğu karar bölgede yaşayan ülke ve toplumların yararına değildir. Ortadoğu da çatışmaların fitilini ateşleyen ABD Başkanının bu kararı silah tekellerinin işine yarayacak, Halkların zararına olacaktır." dedi.

FİLİSTİN HALKININ HAKLARI KORUNMALI

İsrail'in  Kudüs’ü  1967 Savaşları sonrasında işgal etttiğini ve topraklarına kattığını, ancak bu durumun uluslararası alanda kabul görmediğini belirten Kemal Zeybek, " Ortadoğu devletleri, Filistin ve İslamiyet için büyük öneme sahip değerler taşıyan “Kudüs” kentinin İsrail’in başkenti olarak tanınması “Filistin” halkının haklarının elinden alınması ve yok edilmesi anlamı taşımaktadır. Donald Trump’ ın vermiş olduğu karar yok hükmündedir, tanımıyoruz. Mazlum Filistin Halkının haklı davasında sonuna yanlarındayız, destek vereceğiz.

   Filistin halkının 1960-1970 yıllarında bağımsız mücadelelerinde yer alan canları ile destek veren genç devrimci ruhu bedenleri ordadır.

       Bağımsızlık hareketlerinin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, Filistinli kardeşlerimizin bağımsızlık mücadelesinde yanlarında olacağız. Trump yalnız kalacak, Filistin Halkı kazanacaktır." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP'li, Kemal, Zeybek'ten, Kudüs, kararına, sert, tepki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı