Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 15:10 Bu haber 2013 kez okundu
 
CHP’li Neslihan Hancıoğlu’dan Basına kurulan baskıya tepki!..
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, iktidarın elindeki kamu gücüyle yerel ve ulusal basına karşı baskı uygulamasını eleştirdi.
SİYASET Haberi
 CHP’li  Neslihan Hancıoğlu’dan Basına  kurulan baskıya tepki!..

Hancıoğlu;  "Basın ne kadar özgürse, Türk halkı da o kadar özgürdür. Bu iktidar adını 'özgürlük gaspçısı' olarak tarihe yazdırmıştır" dedi.

 

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, arkasında sadık okurlarından başka hiçbir güç bulunmayan, hiçbir sermaye veya çıkar grubu adına çalışmayan ulusal ve yerel basın yayın organları üzerinde siyasi iktidar tarafından büyük bir baskı kurulmaya çalışıldığını ifade etti.

Yazılı bir açıklama yapan Hancıoğlu, son olarak tarafsız habercilik yapmaya çalışan kimi gazetelerin Basın İlan Kurulu eliyle dağıtılan resmi ilan gelirlerinin kesildiğini kaydederek "sadık okurlarından başka arkasında hiçbir gücü bulunmayan, iktidara biat etmeyen, halkın doğru haber alma hakkını savunan ve bunun için çalışan ulusal ve yerel basına karşı baskılar artarak devam ediyor" dedi.

 

CHP'li Hancıoğlu, bugün Türkiye'de halkın gerçek gündemini haberleştiren, işçi, çiftçi, memur, esnaf ve yoksul halkın sorunlarını gündeme taşıyan basın kuruluşlarına uygulanan baskıların, Nazi Almanyasının Propaganda Bakanı  Goebbels'in uygulamalarıyla yarışır hale geldiğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü: "Basın ne kadar özgürse, Türk halkı da o kadar özgürdür. Bu iktidar adını 'özgürlük gaspçısı' olarak tarihe yazdırmıştır. Devletin kaynaklarını ve gücünü kullanarak üç-beş yandaş patrona kurdurulan gazete ve televizyonlar eliyle yürütülen algı operasyonu, Türkiye'nin gerçeklerini hasıraltı etmeye, gündem değiştirmeye artık yetmiyor.

 

Bunu gören iktidar, basının teslim olmayan son kalelerini susturma gayreti içindedir. Fakat bu çabalar beyhudedir; çünkü bu iktidar gidicidir. Baskılara boyun eğmeyen, kalemini ve ilkelerini satmayan, tek gayesi meslek ahlakını koruyarak gazetecilik yapmak olan yerel ve ulusal basın-yayın kuruluşlarının faaliyetlerini özgürce sürdürebileceği günlere en kısa sürede ulaşacağız. Bu inançla bağımsız ve tarafsız basın-yayın kuruluşlarımızla dayanışma içinde olacağız."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , CHP’li, , Neslihan, Hancıoğlu’dan, Basına, , kurulan, baskıya, tepki!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı