Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 18:50 Bu haber 1595 kez okundu
 
CHP’li Neslihan Hancıoğlu’dan Çoklu Baro Düzenlemesine Sert Tepki!
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Çoklu Baro Düzenlemesinin Paralel Baro, FETÖ projesi ve bölücülük olduğunu söyledi; “ Vatana ihanettir!” dedi.
SİYASET Haberi
CHP’li  Neslihan Hancıoğlu’dan Çoklu Baro Düzenlemesine Sert Tepki!

 

“Çoklu Baro Düzenlemesi” olarak da adlandırılan kanun teklifinin, bir FETÖ projesi olduğunu söyleyen CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Bunun adı Paralel Baro Projesi’dir. Bu düzenlemeye ‘olur’ vermek bölücülüktür ve vatana ihanettir” dedi.

 

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, bir ilde birden fazla baro kurulabilmesinin önünü açacak olan düzenlemeye ilişkin bir açıklama yaptı. Baroların, kamu kurumu niteliği taşıyan meslek kuruluşları olduğunun altını çizen Hancıoğlu, “kamu kurumu niteliği taşıyan yapıları parçalamak, bölücülüktür” dedi.

 

Hancıoğlu açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

 

“Bugün Meclis’e sunulan teklif, FETÖ’nün 2013’te gündeme getirdiği projenin kopyasıdır. Bu terör örgütü, mevcut baroları ele geçiremeyince, paralel baro kurulabilmesi için büyük uğraş vermişti. Aradan yedi yıl geçti ve şimdi bu sinsi plan, ‘FETÖ’yle mücadele ediyoruz’ diyenlerin marifetiyle gündeme geldi. Bir ilde iki tane vali olmaz, aynı yetki ve sorumluluğu taşıyan iki ayrı polis teşkilatı, iki ayrı defterdarlık olmaz. Anayasa’mıza göre, kanunlarımıza göre barolar da ‘kamu kurumu’ niteliğine sahip kuruluşlardır. Bu kurumları bölmek, paralel devlet inşa etmektir.

 

Siyasi, etnik, mezhepsel temelde oluşturulacak her baro, adalet sistemimizin, avukatlık mesleğinin temel değer ve ilkelerinin paramparça edilmesi anlamına gelecektir. Meslek örgütü bölünmesiyle, avukatlar karşı karşıya getirilecek. Savcılar iddianame hazırlarken, hakimler kararlarını verirken; taraf olan avukatın bağlı olduğu barolar nezdinde töhmet altında kalacaklar. Türk yargısını böyle bir kaosun içine sürüklemek, ancak bu ülkeye düşmanlık besleyenlerin arzusu olur. “Bunun adı ‘Paralel Baro Projesi’dir. Bu düzenlemeye ‘olur’ vermek bölücülüktür ve vatana ihanettir ve biz buna asla izin vermeyeceğiz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP’li, , Neslihan, Hancıoğlu’dan, Çoklu, Baro, Düzenlemesine, Sert, Tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı