Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 18:36 Bu haber 1398 kez okundu
 
CHP’li Zeybek : “Samsun Cezaevi insan ve hayvan sağlığına zarar veriyor”
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; KİT Komisyonunda, İlkadım’da Çatkaya mevkiinde yapılan yeni Cezaevi’nin kanalizasyonlarının bölgede insan ve hayvan sağlığına zarar verdiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
CHP’li Zeybek : “Samsun Cezaevi insan ve hayvan sağlığına zarar veriyor”

Samsun İli Canik İlçesinde bulunan eski cezaevi yerine, TOKİ tarafından İlkadım İlçesi Çatkaya bölgesinde yeni ceza evi yapıldı. Cezaevinin bulunduğu bölgede kanalizasyon bağlantısının olmaması nedeniyle fosseptik kuyuları kullanılmaya başlandı. Mahkûm sayısının çok olması ve dolan fosseptik kuyularının taşması sonucu araziye akan kanalizasyon akıntıları meralara akmakta,  bölgede kötü kokulara yol açmakta ve insanlarımızın ve bölgede otlatılan hayvanların sağlıklarını tehlikeye atmaktadır.

   Alt yapı hizmetleri tamamlanmadan burada ceza evi inşaatını teslim almak ve açmak kabahatli işler kapsamında görülmelidir.  Burada belediyenin kanalizasyon alt yapısı da bulunmamaktadır. Sorunun acil çözümü gerekmektedir. Doğanın kirlenmesinin yanında tarım alanları ile hayvanlarımızın zarar görmesi bölgede yaşayan herkesi etkilemektedir. Buradaki soruna TOKİ olarak duyarsız kalmayın! Ceza evinin çevresinde yerleşim yerleri, tarım alanları ve meralar mevcuttur. Samsun’lular sorunun bir an evvel çözülmesini bekliyorlar.” Dedi.

TOKİ SAMSUN’DA MİLLİ EMLAK ÜZERİNDEN NE KADAR KAR EDİYOR ?

   Eski ceza evinin bulunduğu yerin emlak değeri ile yeni yapılan yerin emlak değeri arasında çok büyük farklılıklar olduğunu ifade eden Kemal Zeybek, “ Eski ceza evinin arsasını nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz? Burada kurumun kazancı ne kadardır. Unutulmasın bu alan Samsun’luların ortak yeridir. Samsun’un 17 İlçesinde TOKİ konut üretimi yapmaktadır. Bu konutların yapımında arsa bedeli ve hâsılat paylaşımı yöntemi ile konutlar yapılmış mıdır? Milli Emlakin satmış olduğu arazilerde konut üreten TOKİ dolaylı da olsa arazi satışı yapmaktadır.

Milli Emlakin yerleri milletin ortak malıdır, buraların çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.  Samsun da TOKİ tarafından kamu arazileri üzerinde yapılan konutlarda arsaların değerlendirilmesinde halkımızın bilgi sahibi olmaları en doğal haklarıdır. TOKİ’nin konut yaptığı bazı semtlerde müteahhitlerin arsa payı olarak 60 ,50 ,40 üzerinden konut yaptığında dikkate alındığında; Samsun da TOKİ’nin yapmış olduğu işlerden dolayı elde ettiği karı herkes merak etmektedir. Milli Emlak arazileri ülkede yaşayan herkesin ortak malıdır. Hassasiyetle değerlendirilmesini ve kamuoyunun bilgilendirilmesini TOKİ yetkililerinden bekliyoruz

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP’li, Zeybek, :, “Samsun, Cezaevi, insan, ve, hayvan, sağlığına, zarar, veriyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı