Haber Detayı
04 Ekim 2021 - Pazartesi 15:10 Bu haber 1535 kez okundu
 
CHP’li Zeybek Vezirköprü’de vatandaşları dinledi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek halkın hmiş olduğu çarşı- pazar enflasyon rakamları ile TÜİK’in açıklamış olduğu rakamların örtüşmediğini söyledi.
SİYASET Haberi
CHP’li Zeybek Vezirköprü’de vatandaşları dinledi

 

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu ve beraberindeki heyetle; Vezirköprü Pazar yerinde vatandaş ve esnafın sorunlarını dinledi.

 

 

Halkın hmiş olduğu çarşı- Pazar enflasyon rakamları ile TÜİK’in açıklamış olduğu rakamların örtüşmediğini belirten   CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;  “Satıcılar, ürün temininde sıkıntılar yaşıyor. Tarım girdi fiyatlarının aşırı artış göstermesi sonucunda üreticiden ürünleri pahalı temin etmek durumunda kalıyorlar. Fakat pazara getirdikleri ürünleri satmakta zorlanıyor,  aynı ürünü birden fazla pazara taşımak zorunda kalıyor. Tüketiciler ise, fiyatların yüksekliği nedeniyle pazardan ürün alırken zorunlu ürünleri alıp, kısıtlı harcamalar yapmaktalar.  Siftah yapmadan dükkânını kapatan esnafların feryatlarını duyduk.

 

19 yıldır ülkeyi yönetenlerin her dönem fiyatların artışından suçlular yaratığına tanıklık ediyoruz. Bir dönem soğan ve patates üreticileri ile bu işin ticaretini yapanlar terörist ilan edilmiş idi, şimdilerde ise zincir marketler suçlu ilan ediliyor. Öngörüsüz iktidar, önce vatandaşına üretmek için gerekli destekleri vermesi gerekirken, zorlama ile fiyatların kontrol altına alınması sağlanamaz. Zabıta ve Polisiye tedbirler ile fiyatların düzenli, dengeli hale gelmesi beklenemez.” Dedi.

 

  CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; "19 yıldır ülkeyi yönetenlerin halkın temel ihtiyaçları doğrultusunda üretim yaptırmak yerine; ithalat yolunu seçerek yabancı ülkelerin ürünlerini ithal ettiriyoruz. Ayçiçeği hasat zamanında ithalatta vergilerin sıfırlanması çiftçiyi ezdirdi.  Bu durum açıkça yabancı ülkelerin üreticilerine destek vermek, üç beş ithalat yapan firmaya rant sağlamaktır. Ülkemizde üretiminin artırılması için üreticiye gerekli ve yeterli desteğin sağlanması çok önemlidir. Tarımda girdi fiyatları; Gübre, Mazot, Tohum ve ilaçta fiyatların çok artması, çiftçiye verilen desteklerin azlığı üretimi durdurmuştur.

 

 Hükümetle görüşme ortamı kalmadığından sanayici yatırımlarını yapamaz durumdadır. Çarşı- Pazar ve esnafla sohbetlerimizde; geçen yılları arar olduk, fiyatlara ulaşmak mümkün değil, devletin kurumlarının açıklamış oldukları enflasyon rakamları bizim Pazar yerlerine uymuyor.

 

 Zeybek; Doğal gaz ve kömür fiyatlarının ikiye katlandığı, çok olumsuz şartlarda geçireceğimiz bir kış bütün insanlarımızı bekliyor. Enerji fiyatları sürekli artırılırken, gıda fiyatlarında yaşanacak artışların vatandaşlarımızın yaşamını olumsuz etkiliyor. Bütün yetkilileri uyarıyoruz! Kış girmeden gerekli tedbirleri alın ve vatandaşlarımıza yardımcı olunuz." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP’li, Zeybek, Vezirköprü’de, vatandaşları, dinledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı