Haber Detayı
13 Mart 2022 - Pazar 17:20 Bu haber 834 kez okundu
 
CHP Milletvekili Kemal Zeybek'ten Tıp Bayramı Mesajı
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; hekimlerin içinde bulundukları ekonomik sıkıntılar ve çalışma hayatında yaratılan zorluklar nedeniyle Tıp Bayramı'nın buruk kutlandığını söyledi.
SİYASET Haberi
CHP Milletvekili Kemal Zeybek'ten Tıp Bayramı Mesajı

 

   14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir basın açıklaması yapan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Bilimin hızla geliştiği dünyamızda, dalında iyi yetişmiş, deneyim sahibi bilim insanlarının ülkemizi terk etmesi endişe verici. Uzun yıllar eğitim görmüş, deneyim kazanmış hekimlerimizden şifa arayan bütün insanlarımızın faydalanması beklenirken; hekimlerin ekonomik talepleri, çalışma koşulları ve ortamlarını iyi bulmayan doktorlar; Devlet hastanelerinden istifa etmekte, özelde veya yurt dışında çalışmanın yolunu seçmektedirler.

 

Başta hekimlerimiz olmak üzere sağlık çalışanları salgın döneminde görevlerini özveriyle yerine getirmişlerdir. Hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarının özlük hakları ile çalışma koşullarının düzenlenmesi ve şiddetle karşılaşmamaları için gerekli düzenlemeler vakit geçirmeden yapılmalıdır. Beyin göçünün önüne geçilmelidir.

 

HASTANELERDE KUYRUKLAR UZUYOR

Hastanelerden hizmet almak için randevu talebinde bulunan hasta ve yakınlarının randevu almakta büyük sıkıntı yaşadığı, randevu almayı bir şekilde başaranların ise tahlil ve tetkikleri için uzun süreler verildiğini biliyoruz. Kamu hastanelerinden hizmet alımı her geçen gün zorlaşmaktadır.

 

    

 Hastaneleri ticaret hane, hastaları müşteri olarak gören zihniyet; “gidenler gitsin, biz yeni mezun olan hekimlerle yola devam ederiz” şeklinde açıklama yapıyorlar. Tıp biliminde iyi eğitimle tecrübe kazanımı liyakattir. Devlet yönetimindeki eğitimde, ekonomide yaptıkları tahribatı, sağlıkta daha fazlasını yapmaya çalışıyorlar. Ülkeyi daha fazla tahrip etmeyin! Bizim insanlarımızın kaliteli sağlık hizmeti almaya hakları yok mudur? İnsanlarımızın sağlığı her türlü maddi değerin üzerindedir. Hastaneleri ticari işletme ve hastaları müşteri gören zihniyetten vazgeçilmelidir.

 

 

Hastanelerin, hekimlerin, sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmekle görevli iktidarın talihsiz açıklamalarını yadırgıyor ve bir an önce sektörün sorunlarını bütüncül biçimde ele alarak çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Tecrübe sahibi bilim insanlarımızın ülkemizde hizmetlerine devam etmeleri için gereken bütün düzenlemeler zamanında yapılmalıdır.

 

 

Salgın hastalık ve normal sürelerde, “Hipokrat” yemini etmiş, hastasını tedavi etmek için elinden gelen bütün imkanları kullanan hekimlerimize ve sağlık çalışanlarına karşı yönelen şiddetin mutlak önüne geçilmelidir. Zorlu bir süreç içesinde görev yapan hekimlerimiz başta olmak üzere, sağlık sektöründe çalışanların “14 MART TIP BAYRAMINI KUTLUYORUM”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Milletvekili, Kemal, Zeybek'ten, Tıp, Bayramı, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı