Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 14:30 Bu haber 2062 kez okundu
 
CHP Milletvekili Kemal Zeybek’ten Vebalı Destek Tepkisi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Samsunda genç çiftçi proje kapsamında dağıtılan vebalı küçükbaş hayvan desteği verilen genç çiftçilerle görüştü.
EKONOMİ Haberi
 CHP Milletvekili Kemal Zeybek’ten Vebalı  Destek Tepkisi

Üreticilerin desteklenmesi, gelir artışı sağlanması için verilen hibeleri desteklediklerini ifade eden Zeybek,” Ülkemizde dağıtılan küçükbaş hayvanlarda görülen Veba hastalığı nedeniyle; hayvanların telef olması büyük ekonomik kayıplara neden olurken, çiftçilerde ise moral bozukluğu ve kaygılar yaratmıştır.  Hayvan üreticisi gençlerimize verilen hibe desteği; yandaş şirketlerden alınan 500 TL değerinde olan hayvanların, 1000 TL değer üzerinden genç çiftçilere sözleşme imzalatıldığı görülüyor.

 

Vebalı, hastalıklı, kabahatli hayvan verilmesi devletin şanına yakışmıyor. İktidar yöneticileri Allah için bir defada rantsız, doğru bir iş yapsın ne olur!  Üreticilerin büyük umutlarla beslemiş olduğu hayvanlarının telef olması ekonomik kayıpların yanında, başta Havza ve bölgedeki hayvan üreticilerini tedirgin etmektedir. Yurt içinden toplanılan,  Yurt dışından getirilen hayvanların sağlık kontrolleri yapılmadan alındığı ve dağıtımının yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu konuda sorumluluk sahibi olan bütün yetkililerin; sorumluluklarının gereğini yerine getiremedikleri veya bazı yandaş, çıkar çevrelerinin hastalıklı hayvanlarını alarak dağıtımlarını yaptıklarını bunun sonucunda Devletin ve üreticilerin zarara uğratıldığını görüyoruz.” Dedi.

 

ÇİFTÇİLERİN UMUTLARI YOK OLDU

 Genç çiftçilerin büyük umutlarla almış olduğu koyunların veba hastalığından ölmelerinin üreticilerin umut ve emeklerinin yok ettiğini ifade eden Zeybek,”  Veba hastalığını taşıyan hayvanlara ilaç verme esnasında bir üreticimize hastalık bulaşması gizlenmeye çalışılmaktadır. Sağlıklı hayvanlarda risk altındadır. Tarım ve Orman Bakanlığının bu projelerden sorumlu birimleri hastalıklı hayvan dağıtımı ile hastalığın yurt geneline yayılmasına zemin hazırlamışlardır. Bu hastalıklı hayvanlar hangi ülkelerden getirildiği ve hangi şirketlerden alındığının aydınlanması için mücadele edeceğim.   Bakanlık ilgililer hakkında yasal işlem başlatarak gereğini yapmalıdır.

 

Tarım ve Orman Bakanlığının bazı yetkilileri yaptıkları açıklamalarda; ölen hayvanların yerine yeniden hayvan vereceklerini açıklamaktadırlar. Bu çiftçi kardeşlerimize konuyu kapatın konuşmayın demektir, verilen emeklerin karşılığını ve umutları yok edenler mutlaka cezalarını bulmalıdır.  Bu hayvanların dağıtımını yapanlar devleti ve üreticileri büyük zarara uğratırken, hayvan ölümlerinin kamuoyundan gizlenmesi için konuyu kapatabilmek için büyük çaba gösterdiklerini tespit ediyoruz. “ diye konuştu.

 

OLAYI ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Kemal Zeybek, konuyu TBMM gündemine taşıyacağını ve olayın aydınlanması için Meclise araştırma önergesi vereceğini, konunun takipçisi olacağını belirterek, “ Genç çiftçi proje kapsamında hayvanları Veba hastalığından ölen çiftçilerin zararlarının tamamının karşılanması gerekmektedir. Vebalı hayvandan bir üreticiye hastalık bulaşmasının ise baskı ile örtülmeye çalışıldığı, çıkar çevrelerinin olayı kamuoyundan saklamaya çalıştığı ve üreticilere konuyu kimseye söylemeyin diye baskı yapıldığı ifade edilmektedir. Ayrıca üreticiye hayvan dağıtımı yapılırken mutlaka ilgili birimler tarafından sağlık kontrolleri mutlaka yapılmalı, sorumlular hesap vermelidir.” Şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , CHP, Milletvekili, Kemal, Zeybek’ten, Vebalı, , Destek, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı