Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 13:58 Bu haber 1932 kez okundu
 
CHP Milletvekili Zeybek: "Basın üzerindeki baskılara son verilsin !"
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekili Kemal Zeybek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.
- Haberi
CHP Milletvekili Zeybek:

  Zeybek açıklamasında şunları söyledi: "    1961-1971 yılları arasında “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmış, 1971 Askeri müdahale sonrasında; ülkede özgürlüklerin kısıtlanması kapsamında gazetecilerin bazı hakları geri alınmış ve o tarihten itibaren; 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü olarak değiştirilmiştir.

  Gazeteciler, toplumun doğru bilgilenmesi için her türlü zorluklara, baskılara rağmen çalışmaktadır. Haber özgürlüğü ile kişisel özgürlükleri eşdeğer kabul eden, mesleğin onurunu tüm baskı ve şiddete rağmen koruyan basın emekçileri zor şartlar altında görev yapmaktadır. Ülkemizde yüz ellinin üzerinde gazetecinin ceza evlerinde olduğu ve birçok basın emekçisinin baskılarla işlerine son verilmesi nedeniyle; Basın çalışanları sıkıntılı bir süreç yaşamaktadır.

        Gücü elinde bulunduranlar, baskılarla rejim kurmak isteyenlere karşı halkın sesi,sorgulayan yazıları ile hesap vermeleri mücadelesinde görev yapan basın emekçileri; zor görevler üstlenmektedir.

         Toplumun doğru bilgilendirilmesi ve haber alma hakkının sağlanması için; Gazetecilerin, basın emekçilerinin özgür ortamda çalışmaları sağlanmalıdır. Basın üzerindeki her türlü baskı sonlandırılmalı ve ceza evlerinde bulunan gazetecilerin yargılanma süreçlerinde görevlerinden alıkonulmamalı, özgürlükleri engellenmemelidir.

         Siyasal iktidar, Toplumun aydınlatılmasında kamu görevi üstlenen gazeteciler ve gazeteler arasında ayrım yapılmadan özgürce görevlerini yapar olmalıdır.

        Her türlü baskı ve şiddete rağmen özgürlüklerini tehlikeye atarak görev yapan; toplumun doğru haber almasını sağlayan; gazetelerde görev yapan gazetecilerin, Televizyon haberleri ve sosyal medya ile halkımızı doğru bilgilendiren, basın emekçilerinin 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ kutluyorum."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Milletvekili, Zeybek:, "Basın, üzerindeki, baskılara, son, verilsin, !", ,
Yorumlar
Haber Yazılımı