Haber Detayı
01 Eylül 2016 - Perşembe 13:59 Bu haber 1769 kez okundu
 
CHP’nin Yenikapı Manifestosuna İmza Kampanyası Yapıldı
CHP Samsun İl Örgütü tarafından bugün Süleymaniye geçidinde CHP Genel Başkanının Yenikapı mitinginde okuduğu “Yenikapı Bildirgesi’ni” Samsun kamuoyuna kabul ettirilmesi için imza kampanyası başlatıldı.
- Haberi
CHP’nin Yenikapı Manifestosuna İmza Kampanyası Yapıldı

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek’inde katıldığı imza kampanyası ve basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması öncesinde CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanlığının organize ettiği  “Yenikapı Bildirgesi” imza standında oldukça çok sayıda imza toplandı.  


Kampanya sırasında Süleymaniye geçidinde konuşan CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz ve CHP Samsun Milletvekili  Kemal Zeybek birer konuşma yaptılar. Konuşmanın ardında da partililer birer birer imzalarını attılar. 
CHP il başkanı Av. Tufan Akcagöz konuşmasını 12 maddelik bildirge üzerinden yaptı.
•    Camiye, kışlaya, okula ve adliyeye siyaseti sokmayalım.
•    Siyasette uzlaşma kültürünü geliştirelim ve siyasette ortak aklı egemen kılalım. 
•    Siyasette öz eleştiriden kaçınmayalım ve geçmişi iyi analiz edelim, tarihin tekerrürünü önleyelim.
•    Devletin inşasında liyakati esas alalım. İşi ehline verelim.
•    Her koşulda demokrasiye sonuna kadar sahip çıkalım. Ne darbe, ne dikta yaşasın tam demokrasi diyelim. Türkiye’yi darbe hukukundan arındıralım.


•    Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine sahip çıkalım ve derinleştirerek tahkim edelim.
•    Parlamenter sistemimizi güçlendirelim, bugün milletvekillerinin soru önergelerine dahi cevap verilmemektedir.
•    Medyanın özgürlüğünü sonuna kadar savunalım.
•    Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını anayasal güvence altına alalım. 
•    Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olan ”Laikliği” hep birlikte savunalım.
•    Eğitim sistemini tek tipçi bir anlayıştan çıkarıp, aklın öngördüğü bilimsel esaslara dayandıralım. Çocuklarımız fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür yetişmeli, dünyayı sorgulamalı.


•    Balyoz, Ergenekon, Casusluk davalarında FETÖ örgütünün mağdur ettiği insanların itibaralrı iade edilmelidir. 
CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz açıklamasını böyle bitirdi.
Akcagöz ’ün ardından da CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek şöyle bir konuşma yaptı. “Türkiye’de ki demokrasinin, uzlaşının insanların birbirlerinin arasında ki sevginin ve saygının, anayasal düzen içerisindeki  toplumsal alanlarımızın bozulduğu, demokratik haklarımızı bir şekilde yok edildiği ir döneme geldiğimiz 15 Temmuz darbesinden sonraki zaman içerisinde,  Taksim’de bir Manifesto hazırlığı yapıldı. Manifestomuz Taksim’den başlayıp İstanbul’un tümüne ve giderek tüm ülkeye anlatıldı ve imzaya açıldı. Şimdide Samsun’da sizlerin onayına sunmak için buradayız. Hep birlikte imzalayarak Manifestomuzu tasdik etmeliyiz. Bu Manifestomuz onaylandığın da partiler arasında ki uzlaşının da, kardeşliğinde, gelecekte ki insanlar arasındaki ilenişimin de göstergesi ve gerçekliği olacaktır.    Bu ülkedeki değerlerimizin bir bütün olduğunun gerçekliği anlatılıyor Manifestomuzda. OHAL düzmecesiyle kamuda çalışan onlarca kamu emekçisi mağdur ediliyor, onlar üzerindeki baskılar her geçen gün daha da arttığını görmekteyiz. Eğitim-Bir-Sen üyelerine dokunulmaz iken diğer STK ve sendika üyelerine deyim yerinde ise adeta kök söktürülmektedir. Bu imza kampanyamıza duyarlılık göstereceğinize olan inancımla sizleri sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.
Mehmet Rebii ÖZDEMİR

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP’nin, Yenikapı, Manifestosuna, İmza, Kampanyası, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı