Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 18:01 Bu haber 827 kez okundu
 
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'den Samsun Valisi Dağlı'ya Delta Çağrısı
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel önceki gün yanan Kızılırmak Deltası'nda yaptığı incelemeler sonrasında Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı'ya Kasıt İddialarının ciddiyetle incelenmesi çağrısında bulundu.
SİYASET Haberi
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'den Samsun Valisi Dağlı'ya Delta Çağrısı


Samsun'da Kızılırmak Kuş Cenneti'nde 2 bin dönüm arazinin yandığı bölgede incelemelerde bulunan CHP İl Başkanı Fatih Türkel, Vali Zülküf Dağlı'ya yangının kasıtlı çıkarıldığı iddialarının ciddiyetle soruşturulması çağrısı yaptı
 

Samsun'un Bafra ilçesindeki Kızılırmak Kuş Cenneti'nde 2 bin dönümlük arazinin kül olmasına neden olan yangının 'kasıtlı' olarak çıkarıldığı iddiaları CHP Samsun İl Başkanlığı'nı da harekete geçirdi.

 

 

CHP İl Başkanı Fatih Türkel, İl Yönetim Kurulu üyeleri, CHP 19 Mayıs ilçe Başkanı Yakup Konuş ve ilçe yöneticileriyle ile birlikte yangının meydana geldiği bölgeyi ziyaret etti.  Yörükler Mahallesi'nde yaşayan köylülerle birlikte yangının meydana geldiği alanda incelemelerde bulunan CHP İl Başkanı Fatih Türkel, Samsun Valisi Zülküf Dağlı'ya, yangınla ilgili kasıt iddialarının mutlaka soruşturulması çağrısında bulunarak, "Gelin buradaki yangına, buradaki doğa tahribatına  hep beraber müdahale edelim." dedi.

 

KÖYLÜLERİ DİNLEDİLER

 


CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel ve beraberindekiler, 19 Mayıs ilçesi Yörükler Mahallesi'nde Kuş Cenneti sınırlarında meydana gelen yangınla ilgili bölgede incelemelerde bulundu. İlk olarak bir kahvehanede Yörükler Mahallesi Muhtarı ve köylülerle bir araya gelerek sıkıntılarını dinleyen Türkel ve CHP yöneticileri, sorunlarının takibinde her zaman yanında olacaklarının sözünü verdi.

 


Fatih Türkel çok sayıda kuş türünün ve canlının telef olduğu Kuş Cenneti'ndeki tahribatı yerinde tespit etti.  Türkel,  Kuş Cenneti'nde 14 Eylül akşamı çıkan ancak saatlerce söndürülemeyen yangınla ilgili 'kasıtlı çıkarıldığı' iddialarına dikkati çekti. 

 

UNESCO ADAYLIK ŞANSINI KAYBETTİ


Burada büyük bir doğa felaketi yaşandığı gözlemlediklerini belirten Türkel, "Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti 2016 yılında dünya mirası geçici listesinde girdiği ve asıl listeye girmeye aday olduğu halde, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı  yanlış uygulamalar sonucu dünya kültür mirası asıl listesine adaylıktan çıkarılmış. Bu güzide ovaya  restoranlar inşa edilmiş. Bu yangından zarar gören 2 bin dönümlük arazinin bir tarafı deniz, bir tarafı göl. Yangından zarar görmüş bu alanda turizm alanları inşa edileceği iddiaları var." diye konuştu.

 

 

BİRLİKTE MÜDAHALE EDELİM


Yangın nedeniyle Kuş Cenneti'nun bir bölümünde harap olmuş bir doğa söz konusu olduğunu vurgulayan Fatih Türkel, "İlçe örgütümüzle, yönetim kurulumuzla, milletvekillerimizle buradaki yangının sebeplerini, sonuçlarını, varsa kasıt ve kayıplarını Samsun kamuoyu gündeminde tutmaya devam edeceğiz. Başta Samsun valisine, büyükşehir belediye başkanına, samsun milletvekillerine sesleniyoruz; buradaki kayba, buradaki yangına gelin hep beraber müdahale edelim, hep beraber masaya yatıralım. Bu şehir bizim, bu miras bizim, cennetimize hep beraber sahip çıkalım." dedi.

 

İDDİALAR ÇOK CİDDİ


Yangının çıkış nedeniyle ilgili çok ciddi iddialar olduğunun altını çizen Fatih Türkel, "Bu yangının birkaç noktada kasıtlı olarak çıkarıldığı iddiaları var. Bu iddiaları Samsun Valisinin dikkate almasını istiyoruz. Ayrıca savcılığın da soruşturma başlattığını öğrendik. Soruşturmayı da dikkatle takip edeceğiz. CHP olarak Samsun halkını buradaki katliamı görmeye, buradaki sıkıntıyı yerinde tespit etmeye, bizlere güç vermeye davet ediyorum." şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, İl, Başkanı, Fatih, Türkel'den, Samsun, Valisi, Dağlı'ya, Delta, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı