Haber Detayı
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 19:50 Bu haber 3351 kez okundu
 
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'den SASKİ'ye Adrese Teslim İhale Tepkisi!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Vezirköprü İlçesi merkez ve kanalizasyon suyu arıtma tesisi ihalesinin Davet Usulü ile yapıldığını, ihaleye sadece İstanbul’dan iki firmanın teklif vermek üzere davet edildiğini söyledi.
SİYASET Haberi
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'den SASKİ'ye Adrese Teslim İhale Tepkisi!

 


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Vezirköprü İlçesi merkez ve kanalizasyon suyu arıtma tesisi ihalesine Samsun’da ihale şartlarına haiz hiç kimse yokmuş gibi İstanbul’dan iki firma teklif vermek üzere Samsun’a davet edildiğini söyledi.

 

Fatih Türkel, SASKİ Genel Müdürü’nün yaptıklarına “artık birileri dur desin yeter artık” ifadelerini kullandı.

CHP İl Başkanı Türkel açıklamasında,  “15.06.2020 tarih 2020/293307 kayıt numarası ile SASKİ Vezirköprü İlçesi merkez ve kanalizasyon suyu arıtma tesisi ihalesi DAVET usulü ile ihaleye çıkarılmıştır. Ne hikmettir ki ihaleye girmek için Samsun’da ihale şartlarına haiz hiç kimse yokmuş gibi İstanbul’dan bize göre tanıdıklardan iki firma tekif vermek üzere Samsun’a davet edilmiştir.

 

İSTANBUL’DAN İKİ FİRMA DAVET EDİLDİ

Söz konusu projenin yaklaşık maliyeti 13.303.333 TL iken davet edilen iki firmadan biri 13.412.000 TL fiyat vermiş diğer firma ise 12.150.000 TL teklif vermiştir. İşin uzmanları bilirler ki yaklaşık maliyet üzerinden yüzde 15 tenzilat yaparak bu firma ihaleyi almıştır.” dedi.

 

BUNUN ADI PEŞKEŞ’TİR

 

Fatih Türkel, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanının ve kamu vicdanına seslendiğini ifade ederek,  “Bunun adı peşkeştir. Açık ihale yöntemini uygulayıp kamuoyu önünde şeffaf bir şekilde isteklileri yarıştırmak varken çağrı usulü ile İstanbullu iki firmayı ihaleye çağırmak art niyettir. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni kim yönetiyor?

 

SAMSUN’DA SÖZ KONUSU İHALE ŞARTLARINI TAŞIYAN HİÇ Mİ FİRMA YOK?

 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir’e bir kez daha soruyoruz. Samsun’da söz konusu ihale şartlarını taşıyan hiç mi firma yok? Açık ihale usulü kullanılsaydı ya da Samsun’lu firmalar da davet edilseydi, müteahhitler yüzde 15 tenzilattan daha fazlasını yapar mıydı? İnşaat daha ucuza mal olur muydu?  Diğer ihalelerde  de olduğu gibi özellikle SASKİ’nin büyük ihalelerinin tamamını İzmit ve İstanbul firmalarına verilmeye devam edeceği  iddiaları doğru mudur? “ dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, İl, Başkanı, Fatih, Türkel'den, SASKİ'ye, Adrese, Teslim, İhale, Tepkisi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı