Haber Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 09:06 Bu haber 1297 kez okundu
 
CHP Samsun İl Başkanı Türkel'den 12 Eylül Açıklaması
CHP Samsun İl Başkanı Fatih TÜRKEL 12 Eylül Darbesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
CHP Samsun İl Başkanı Türkel'den 12 Eylül Açıklaması

Fatih Türkel, Türkiye’nin bugün yaşadığı sorunların kaynağında, hala 12 Eylül’ün dayattığı yasaların bulunduğunu, Türkiye’nin 1980’den bu yana demokraside yol alamadığını söyledi.

 

Fatih Türkel açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “12 Eylül askeri darbesinin ardından yaşanan karanlık dönemde çok büyük acılar çekildi. Bir sürü vatan evladı hayatını kaybetti demokrasi insan hakları askıya alındı.

 

Türkiye’nin bugün yaşadığı sorunların kaynağında, hala 12 Eylül’ün dayattığı yasalar bulunmakta. Darbe kalıntısı YÖK Sendikalar yasası gibi ceberut uygulamalar aradan 30 yıl geçmesine rağmen hala yerini korumaktadır. 15 Temmuz darbe girişimi ardından tek adam yönetimi meclisi saf dışı edip kuvvetler ayrılığı ilkesini rafa kaldırıp 21. yüz yılda ülke tek adamın kararnameleri ile yönetiliyor, muhalefet sindirilmeye çalışılıyor, iktidar gibi düşünmeyenler cezalandırılıyor, basın susturuluyor ise ben yaptım oldu anlayışı ülkede hakimse, ülkemiz 1980 den bu yana demokraside yol alamamış AKP döneminde daha da gerilemiş demektir.

 

Oysa ülkemizi kaostan kurtaracak şey darbeler değil, demokrasi ve hukuktur. Ne 12 Eylül, ne 15 Temmuz ne de 20 Temmuz. Biz Faşizme karşıyız.

 

Cumhuriyet Halk Partisi daima tüm darbelerin ve darbe girişimlerinin karşısında, parlamenter demokrasiden yana tavır almış ve almaya devam edecektir. Ülkeler darbelerin faturalarını büyük kayıplarla öderler. Cumhuriyet Halk Partisi bu gerçekten hareketle tarihinin hiçbir döneminde parlamenter demokrasinin dışında bir kavram ya da müdahaleyi savunmamış ve savunmayacaktır.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, İl, Başkanı, Türkel'den, 12, Eylül, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı