Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 14:04 Bu haber 1428 kez okundu
 
CHP Samsun İl Kadın Kolları’ndan Kadına Şiddet Açıklaması
CHP Samsun İlKadın Kolları Üyeleri 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü Ndeniyle bir basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
CHP Samsun İl Kadın Kolları’ndan Kadına Şiddet Açıklaması

CHP Samsun İl Başkanlığı’nda yapılan ve CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak’ın da katıldığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

DEVLET KADINI KORUMADI

“Bundan tam 59 yıl önce Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı özgürlük ve hak mücadelesi veren Mirabel kız kardeşler, yönetimin askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra katledildiler. 1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında 25 Kasım; “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi.

 

Geçen 25 Kasım’dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelik şiddet yine artarak devam etti. Kadınlar, her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğradı. 2019’un ilk on ayında  383 kadın öldürüldü. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar. Cinayetler kadınların en yakınları tarafından işlendi. Bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen öldürdü. Yani Devlet kadını korumadı.

 

KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR

 

İşte bu yüzden Kadın cinayetleri politiktir. Biliyoruz ki, Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe kız kardeşlerimiz öldürülüyor,  kazanımlarımız elimizden alınmaya çalışılıyor, emeğimiz yağmalanıyor. Bunlar yetmezmiş gibi, önümüzdeki günlerde yasalaşması konuşulan yargı paketine göre,  nafaka hakkımız  kısıtlanmak isteniyor.  Amaç; kadının erkeğe bağımlı yaşaması, şiddetin her türlüsüne ses çıkaramaz hale gelmesi. Biz eşitiz, varız!..Uğradığımız şiddete karşı susmayacağız. Birkişi daha eksilmemek için mücadele edeceğiz, kazanımlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.

 

Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz bu günde biz daha çok bir olacağız. Mirabel kardeşlerden günümüze şiddete, tacize ve tecavüze uğrayan, kahkahası yasaklanan, emeği değersizleştirilen kısacası şiddetin her türlüsüne maruz kalan kadınlar için mücadele ediyoruz ve edeceğiz.

 

 

Kadına yönelik şiddetin son bulması için

  • 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak uygulanmasını
  • İyi hal indirimlerine son verilmesini
  • Sığınma evlerinin sayısının artırılmasını,
  • Ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek ile yasal yardımın yapılmasını,
  • Kadın istihdamını artırmak için güvenceli istihdam olanakları yaratılmasını,
  • Kadınların işe alım ve yükselmelerinde cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmesini,
  • Kadın – erkek arasında yaşanan ücret eşitsizliğinin giderilmesini,
  • Medyanın, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçilmesini talep ediyoruz.

 

Biz, Eşitsizliğin fıtratından diyenlere, Sokaklarda yürümemizi ve kahkaha atmamızı iffetsizlik sayanlara, Uğradığımız taciz ve tecavüzü etek boyumuzla ölçmek isteyenlere,

Cinsel yönelimlerimize ve kimliğimize göre ölümü reva görenlere, Tecavüzde rıza arayanlara karşı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!

 

Kadınlar için yaşamsal olan 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamamak için her yolu deneyenler karşılarında dayanışmamızın gücünü bulacak! Ve bugün 2019’un Türkiye’sinde bütün değerleri ile yağmalanmış bu memlekette, intihar haberlerinin, krizin, savaşın, hayatlarımızı ve haklarımızı hedef alan yasa tasarılarının ve artarak devam eden kadın ölümlerinin ortasında, 25 Kasım’ı Emine Bulut’un son sözleriyle anıyoruz.  “ ÖLMEK İSTEMİYORUM””

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, İl, Kadın, Kolları’ndan, Kadına, Şiddet, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı