Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 15:16 Bu haber 2629 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: 25 MİLYONLUK İHALEYİ 66 MİLYON DOLARA VERDİLER
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Yap –işlet devret modeli ile bazı firmaların kayrılması ve kamu kaynaklarının verimsiz kullanılmasından 82 milyon yurttaşımızın olumsuz etkilendiğini söyledi.
SİYASET Haberi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek:  25 MİLYONLUK İHALEYİ  66 MİLYON DOLARA VERDİLER

 

 Kemal Zeybek,  (KİT) Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonunda yaptığı konuşmada; biz yatırımların yapılmasına karşı olmadığımızı defalarca ifade ettik. Ülkemizin her tarafına yatırımların yapılmasını istiyoruz, yap- işlet devret modeliyle yapılan yatırımlarda devletin, garantiler vermesi sonucu devletin zarar etmesine karşıyız.

 

Yap –işlet devret modeli ile bazı firmaların kayrılması ve kamu kaynaklarının verimsiz kullanılmasından 82 milyon yurttaşımız olumsuz biçimde etkilenmektedir. Adrese teslim ihale yöntemleri ile insanlarımızın haklarının yok edilmesinin karşısında olacağız. Ülkemizin birçok bölgesinde; verimsiz ve devlet garantisi verilerek yapılan yatırımların halkımızın bütçesinden pay aldıklarını da görüyoruz. “ dedi.

25 MİLYONLUK İHALEYİ 66 MİLYONA VERDİLER

Zafer Havalimanı’nın Bayındırlık birim fiyatları ile 32-33 milyon Dolara mal olacağını  ihale yapılması halinde 25 milyon dolara düşmesi gerekirken,  66-67 milyon Dolarla yaptırıldığını ifade eden Zeybek, “ İstanbul üçüncü hava limanında ilgili firmalara tanınan imtiyazlarla halkın gelirlerinin, yüksek bedeller ödeyerek, yandaşlara akıtılmasına karşıyız. Yap-işlet devret modeliyle hesapsızca, adrese teslim ihalelerde yandaş olanlar çıkar sağlarken, bedellerini toplum olarak hep birlikte ödüyoruz.

Yatırımlar yapılırken, çevre, doğa, turizm, tarihi değerler, tarım ve tüm olumsuzluklar dikkate alınarak yapılmalıdır. Doğanın, tarım alanlarının kirletilmesi; öncelikle insanları ve bölgede yaşayan tüm canlıları olumsuz biçimde etkileyecektir. Yatırımlar yapılırken kamu ve halkın çıkarları dikkate alınmak zorundadır.  “ diye konuştu.

SAMSUN HAVAALANI’NDAN ORTADOĞU’YA UÇAK SEFERLERİ BAŞLAMALI

Ülkede yapılan yanlış ve doğanın bozulması ve kirletilmesine neden olabilecek olan yatırımlara karşı halkın tepkisini farklı yorumlamanın doğru olmadığını belirten Kemal Zeybek, ” Halkımızın, doğanın tahribi ve kirletilmesine karşı tepkilerinin artmış olması; halkımızın duyarlılıklarının artmış olduğunu göstermektedir.

Turizm potansiyeli, tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye ve Karadeniz’in gözbebeği Samsun’un uluslararası havalimanına; Ortadoğu, Avrupa ve diğer ülkelerden hava seferlerinin yapılmaması büyük eksikliktir.  Diğer hava alanlarından kaldırdığınız her seferden kar mı ediyorsunuz? Bölgenin nüfus ve diğer potansiyelleri de dikkate alınarak Samsun hava limanından başta Ortadoğu ve diğer ülkelere uçak seferlerin başlamasını bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: CHP, Samsun, Milletvekili, Kemal, Zeybek:, , 25, MİLYONLUK, İHALEYİ, , 66, MİLYON, DOLARA, VERDİLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı