Haber Detayı
19 Mayıs 2019 - Pazar 02:28 Bu haber 1263 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: ATATÜRK VE İLKELERİ UNUTTURULAMAZ
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Atatürk ve Silah Arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
SİYASET Haberi
 CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek:    ATATÜRK VE İLKELERİ UNUTTURULAMAZ

 

Kemal Zeybek mesajında şu görüşlere yer verdi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıktığında Ülkemizin genel durumu ve görünüşünü şu sözlerle ifade etmiştir; ” Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, 1.Dünya Savaşında yenilmiş, Osmanlı Ordusu dağıtılmış,  silahları toplatılmış ve ağır şartlar içeren ateşkes anlaşması imzalanmıştır. Milleti ve memleketi 1.Dünya Savaşına sürükleyenler, kendi hayat ve çıkarlarını korumak için yurt dışına kaçarken,Ülkemiz emperyalist devletler tarafından işgal edilmişti”

 

Ülkemizin düşürüldüğü durumu ve geleceğini kaygıyla izleyen Mustafa Kemal, silah arkadaşları ile birlikte 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıkarak Kurtuluş savaşının ilk kıvılcımlarını çakmışlardır. Uzun süren savaşlar sonucunda; Halkımızda yılgınlık ve umutsuzluk oluşmaya başlamışken, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışı halkımıza umut ışığı olmuş, örgütlenme, direnme gücünün artmasında önemli rol oynamış,Anadolu halkını örgütlemeleri işgale karşı direnme gücünü artırırken, mazlum toplumların sömürgeci anlayışa karşı uyanışını sağlamıştır.“ dedi.

 

GENÇLİK GELECEĞİMİZDİR

Mustafa Kemal’in  işgale karşı Anadolu halkının tam desteğini sağlamasıyla birlikte Kurtuluş savaşını başlattığını ifade eden Kemal Zeybek, “ Savaşlarda yorgun düşmüş, yoksullaşmış halkımızın yeniden umutlanmasını sağlamıştır. Yerelde kurulmuş olan direniş örgütlerini bir araya toplayarak“Düzenli bir Ordu” yaratmıştır.

  Mustafa Kemal, Anadolu’ya sınırlı sayıda arkadaşıyla çıkarken! Milletin azim ve kararlılığına güvenerek önderlik yaparak, Kurtuluş Savaşındadüzenli bir “Ordu” yaratmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Milletimizin bütün fertlerinin gayreti ile Kurtuluş Savaşı başarı ile tamamlanmış, emperyalist devletlerin orduları yenilgiye uğratılmıştır. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının Anadolu halkının Kurtuluş Savaşı sonunda yaşanacak bir vatan bırakanları, Kurtuluş savaşı kahramanlarını saygı ve şükranla anarken;geleceğimizin güvencesi gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.” Diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , CHP, Samsun, Milletvekili, Kemal, Zeybek:, , , , ATATÜRK, VE, İLKELERİ, UNUTTURULAMAZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı