Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 17:05 Bu haber 692 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili kemal Zeybek: “Devlet Yerel Basına Destek Vermelidir!”
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Samsun ve Bölgenin en büyük yayın grubunun kapatılmasın ın ardından bir basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
CHP Samsun Milletvekili kemal Zeybek: “Devlet Yerel Basına Destek Vermelidir!”

 Görsel ve yazılı yayın yapan yerel basının, halkın doğru haber almasında, bilinçlenmesinde önemli görevler üstlendiğini belirten Zeybek,  ”  Yerel basın halkı bilgi, bilinç sahibi yaparken, demokratik değerlerin yerleşmesine, demokrasinin gelişmesine ve bölgelerin tanıtımına da önemli katkılar sunmaktadır. Uzun süredir Samsunda yayın yapan AKS TV ve Haber Medya kuruluşunun faaliyetlerini sonlandırması son derece üzücü ve bölgemiz için önemli kayıptır.

 

 Radyo, Televizyon, Gazete ve Dergi yayını yapan AKS TV, Haber Medya gurubu çeşitli konularda belli ölçülerde objektif yayınları ile bölgemiz ve bölge dışındaki dışında ki insanlara doğru haber, bilgi ulaştırarak önemli bir görev yerine getirmekteydi. Ekonomik ve siyasal politikalar sonucunda; yerelde yayın yapan TV ve Gazetelerinyayın hayatını sonlandırmaya başladı, koşullar zorlaşmıştır.İlan ve reklamlarda yerel basın önemli gelir kaybına uğramış ve birçok yerlerde siyasi baskılarla zor durumda bırakılmışlardır.“ dedi.

 

BELEDİYELER YEREL BASINA DESTEK SAĞLAMALI

 

Samsun AKS TV ve Haber Medya gurubunun yayınlarını durdurması, yaklaşık fiilen ve dolaylı yüzlerce çalışanın işsiz kalmasının düşündürücü ve kaygı verici olduğunu ifade eden Kemal Zeybek, “Belediyeler yerel basına gerekli destekleri sağlamalıdır. Yerel basın birçok alanda halkın bilinçlendirilmesinde önemli görevleri yerine getirmektedir. Bölgelerde yayın yapan yazılı ve görsel medya bölgenin sorunlarını çok iyi bilmekte, çözüm önerileri de önermektedir. Bölgesel yayınların desteklenmesi, yaşatılması kültürümüzün gelişmesine, demokratik değerlerin yerleşmesine ve demokrasimizin kök salmasına önemli katkılar sağlamaktadır.  Yerel basının desteklenmesi halkın doğru habere en kısa yoldan ulaşması demektir.

Yönetimlerin yerel basın, yayın organlarına destek vermesi zorunludur!Yerel basının susması demek, halkın bilgiye ulaşımının engellenmesi demektir” diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: CHP, Samsun, Milletvekili, kemal, Zeybek:, “Devlet, Yerel, Basına, Destek, Vermelidir!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı