Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 16:57 Bu haber 1141 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Madenlerimizin Ülkemizin Ortak Değeri Olduğunu Söyledi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; (KİT)Kamu iktisadi Teşebbüsleri alt komisyonunda konuştu.
SİYASET Haberi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Madenlerimizin Ülkemizin Ortak Değeri Olduğunu Söyledi

Zeybek, Türkiye Kömür İşletmelerinin 2017, 2018 yıllarına ait Sayıştay denetim raporlarının görüşüldüğü toplantıda; “Yer altı zenginliklerimizin çıkarılarak ekonomimize destek sağlaması için, Kömür İşletmeleri Kurumuna önemli görevler düşmektedir. Yeraltındaki kömür hazinesinin çıkarılmasında ve değerlendirilmesinde görevini hassasiyetle yerine getirmesi beklenmektedir. Üretimi artırmak için istihdamı artırın, ithal kömür yerine yer altı kömürlerimizin çıkartılıp işlenmesi önemlidir.

 

Sayıştay denetimlerinde; bazı firmalara fazla ödemelerin yapıldığı tespitleri yapılmıştır. Kömür İşletmeleri Kurumunun yöneticileri; hesap hataları sonucunda fazla ödeme yapılan firmalardan gerekli tahsilâtların yapıldığını ifade etmelerine rağmen, tahsili yapılan paranın faizinin alınmadığını görmekteyiz. Kömür İşletmeleri Kurumu iç denetim birimini devreye sokmalıdır. Millet adına denetim görevi yapmaktayız, hedefimiz kurumlarımızın daha sağlıklı ve verimli çalışmasını sağlamaktır.” Dedi.

 

YENİ ÇELTEK KÖMÜR İŞLETMELERİ  SOMA HOLDİNG’E DEVREDİLDİ

 

  CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek konuşmasını şöyle tamamladı: “2014 yılında Soma da meydana gelen patlamada 301 Madencinin hayatını kaybetmesinin gerçek sorumlusu olan Soma Holdingin diğer şirketi Gürmin Enerji’ye Amasya da bulunan Yeni Çeltek Kömür ocağı devredilmiştir. Gürmin Enerji Yeni Çeltek Kömür ocağını işletirken bir yatırım yapmadığı gibi ocağın zenginliklerini de alıp gitmiştir.

 

 

Gürmin Enerjinin işletme sürecindeki borçların tamamı Yeni Anadolu Madencilik şirketine bırakılmıştır. Yeni Anadolu Madencilik şirketinin Amasya’ daki kömür Ocağında 254 kişi, Soma kömür ocaklarında ise 2240 işçinin çalıştığı bilinmektedir. İşsizliğin yoğun olduğu bölgemizde yeni istihdam alanlarının yaratılmasını bekliyoruz.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, Milletvekili, Kemal, Zeybek, Madenlerimizin, Ülkemizin, Ortak, Değeri, Olduğunu, Söyledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı