Haber Detayı
07 Şubat 2020 - Cuma 12:23 Bu haber 531 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek:Milli Davalarda Bütünüz
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek,’’( KİT) Kamu İktisadi Teşebbüsleri komisyonunda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının 2017, 2018 yıllarına ait Sayıştay denetim raporlarının görüşüldüğü toplantıda konuştu.
SİYASET Haberi
 CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek:Milli Davalarda Bütünüz

Zeybek, “Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ülkemizin en önemli kuruluşlarından birisidir. Teknolojinin en yüksek standartlarında petrol aramak için ne gerekiyorsa temin edilmeli ve ülkemizin hakkı olan sahalarda son teknolojilerle arama faaliyetlerini sürdürebilmesi için gereken desteğe toplum olarak hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ortak değerler konusunda toplumumuz gerekli hassasiyeti her zaman göstermiş, gelecekte de göstereceğinden kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

     Zeybek,‘’Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının 2017, 2018 yıllarına ait bilançolar incelendiğinde; Kurumun borç yükünün fazla olduğu görülmektedir. Kurumun mali yapısının düzeltilmesi için gerekli destekler sağlanmalı ve rekabet gücü artırılmalıdır. Büyük ölçekli yatırımların analizleri iyi yapılmalı, gerekiyorsa bütçede daha çok ödenek ayrılmalı. ”dedi.

 

AR-GE ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİMELİDİR

 

    ’Ülkemizde tüketilen petrolün  yüzde 7’sinin yerli kaynaklardan, kalan yüzde 93’lük kısmın ithalat yolu ile karşılandığı gerçeğinden hareketle; Milli kuruluşumuz Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına önemli görevler düşmektedir. Ülkemizin hakkı olan sahaların tamamında gerekli sondaj çalışmaları ile petrol arama işini hızlandırmalı ve dış ülkelere bağımlılığımız azaltılmalıdır. Yabancı ülke sınırları içerisinde yapılacak yatırımlarda anlaşma metinleri ülke ve kurumun çıkarlarını koruyacak biçimde hazırlanmalıdır.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının çıkarlarını korumak, ülkemizin çıkarlarını korumak demektir. Kurumun çeşitli firma ve şahıslarla olan mahkeme süreçleri iyi takip edilmelidir. Kurum içerisinde kariyer ve liyakat kurallarının geçerli olması ülkemizin yararına olacaktır.  İktidar ve muhalefet partilerinin ortak amacı yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılarak ekonomiye katkı sağlamasıdır. Ülkemizin zenginleşmesinden bütün yurttaşlarımız faydalanacaktır.” Diye konuştu.

 

 Zeybek konuşmasını şöyle tamamladı: “  İnsan kaynakları ve teknolojik gelişmelere gerekli yatırımlar yapılarak; ülke dışından gelebilecek alet ve makineler yerine yerli üretim kullanmalıyız. Yurt dışına giden beyin göçünü tersine çevirerek, yurt dışına giden yetişmiş insan gücümüzü ülke kaynaklarının çıkartılması ve işletilmesinde değerlendirmeliyiz. Ar-Ge çalışmalarına yeterli kaynak ayrılarak gerekli çalışmaların yapılması rekabet gücümüzü ve zenginliğimizi artıracaktır. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , CHP, Samsun, Milletvekili, Kemal, Zeybek:Milli, Davalarda, Bütünüz,
Yorumlar
Haber Yazılımı