Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 11:24 Bu haber 1660 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek'ten Devlet Okullarında Veliden Para Alınmasına Tepki!..
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; 2019- 2020 Eğitim öğretim yılı için kayıtların başlamasıyla öğrenci velilerinden kendilerinden yüksek miktarlarda para alındığına dair şikayetler geldiğini, para ödeyemeyenlerin başka öğretmen ve okullara yönlendirildiğini söyledi.
SİYASET Haberi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek'ten Devlet Okullarında Veliden Para Alınmasına Tepki!..

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; 2019- 2020 Eğitim öğretim yılı için kayıtların başlamasıyla öğrenci velilerinden gelen şikâyetlerde; öğrencilerin bazı okullara kayıt edilmesi ve öğretmen seçiminde velilerden para istendiği, ödeme güçlüğü olanların taleplerinin yerine getirilmediği, başka öğretmen ve okula yönlendirildiği şikâyetleri aldıklarını söyledi.

 

DEVLET OKULLARINI DA PARALI HALE GETİRDİLER

 

 Hükümetin uygulamaları ile devlet okullarını da paralı hale getirdiğini belirten Kemal Zeybek, " Devlet tarafından parasız olarak verilmesi gereken eğitim, öğretim çeşitli adlar altında alınan ücretlerle paralıya dönüştürülmesin! Milli Eğitim Bakanlığımızın, öğretmenlerimizin yetiştirilmesinde gerekli duyarlılıkla ve hizmet içi eğitimle eksiklilerin giderilmesi gerekmektedir.

 Bakanlık yetkililerini, sorumluları uyarıyorum!  Gerekli tedbirleri zamanında alarak ve okul yöneticilerine gerekli uyarıları yaparak mağduriyetler yaratılmadan çözümler bulunmalıdır.    İlkokula başlarken öğretmen seçiminde aldığımız duyumlara göre 2000 ( iki bin TL) ile 5000 ( beş bin TL) arasında rakamlar ifade edilirken, okul seçiminde bu rakamların üzeri konuşulmaktadır. " dedi.

 

VELİLERDEN PARA TOPLAMA UYGULAMASINA SON VERİLSİN

 

Buralarda toplanan paraların  nerelerde kullanıldığını da sorran Kemal Zeybek, " Yasal olmayan yollarla toplanan paralar farklı kaynaklara akıtılabileceği gibi kişisel suiistimallere de neden olabilir. Milli Eğitim Bakanlığı okulların her türlü ihtiyacını karşılamalı, okul yöneticileri de öğrenciyi müşteri gibi görme anlayışından vazgeçmelidir. 

 

Okullar ticaret hane değildir. Okullarda para toplama olayına son verilmeli ve para ile kayıt yapan, öğretmen seçiminde para alan okul yöneticileri hakkında yasal işlem mutlaka yapılmalıdır. Zorluklar içerisinde çocuğunu okula gönderen velilere gerekli kolaylıklar sağlanmalıdır. Eğitime yapılan yatırım; ülke ekonomisine, gelişmesine ve geleceğine yapılan en büyük yatırımdır." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, Milletvekili, Kemal, Zeybek'ten, Devlet, Okullarında, Veliden, Para, Alınmasına, Tepki!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı