Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 13:29 Bu haber 1756 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek'ten "Fındık Taban Fiyatı Çağrısı!"
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Fındık hasadına az bir süre kaldığını, Karadeniz bölgesindeki fındık üreticilerinin umutla taban fiyat açıklaması ve destek alımlarının yapılmasını beklediğini söyledi.
SİYASET Haberi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek'ten

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Kemal Zeybek,”  01 Ağustos 2019 tarihinde başlayacak fındık hasadına sayılı günler kala, Bakanlık yetkililerinden taban fiyat ve destek alımları yönünde bir açıklamanın yapılmaması üreticileri kaygılandırıyor.   Karadeniz Bölgesinde yaşayan insanları doğrudan ve dolaylı biçimde etkileyen fındık fiyatlarının belirsizliğinin yanında; ilaç, gübre gibi girdilerle birlikte döviz ve faizlerdeki aşırı artışlar üreticiyi sıkıntıya sokmaktadır.

 

 Fındık üreticileri, tüm maliyetlerin dikkate alınarak Tarım ve Orman Bakanlığının taban fiyat açıklaması yapması ve Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığı ile destek alımları yapmasını beklemektedirler. Üretici ürününün gerçek değerini bulması ile emeklerinin karşılığını almak istemektedir. “ dedi.

 

 

FINDIK ÜRETİCİNİN ELİNDEN ÇIKMADAN TABAN FİYAT AÇIKLANSIN

  

Geçtiğimiz yıl fındık taban fiyatının Ekim ayı ortalarında açıklandığını ifade eden  CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “ Fındık üreticinin elinden çıktıktan sonra taban fiyat açıklamanın, destek alımı yapmanın üreticiye faydası yoktur.  Fındık hasadına başlamadan önce fındık taban fiyatının açıklanması ve destek alımları yapılması üreticinin ürününün değerini bulmasına yardımcı olacaktır. Taban fiyat zamanında açıklanmaz ve destek alımları yapılmaz ise borçlu olan üretici elindeki ürünü düşük fiyattan elinden çıkaracaktır. Burada kaybeden üretici, kazanan ise tekelci şirketler olacaktır.

 

Üreticiler yetkililerden ilgi bekliyor. Tarım ve Orman Bakanlığını ve tüm sorumluları uyarıyoruz! Fındık taban fiyatları ne zaman açıklanacak? Destek alımları için bir hazırlığınız var mı?  Fındık taban fiyatlarının zamanında açıklanmaması ve destek alımları yapılmaması durumunda kaybeden üreticiler olacaktır.  Fındık üreticisiyle tekelci şirketleri baş başa bırakmayınız.” diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, Milletvekili, Kemal, Zeybek'ten, "Fındık, Taban, Fiyatı, Çağrısı!",
Yorumlar
Haber Yazılımı