Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 13:42 Bu haber 1371 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek’ten Hükümete Uyarı!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerin hızla üretim alanlarını terk ederek Metropol şehirlere göç ettiklerini söyledi.
SİYASET Haberi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek’ten Hükümete Uyarı!

ÜRETİCİ FİYAT AÇIKLANMADAN FINDIĞINI SATMAK ZORUNDA KALDI

 

16 yıldır ülkeyi yöneten siyasal iktidarın uygulamaları sonucunda; yerli üreticinin ürettiği ürünlerden kar etmediği gibi sürekli zarar ederek borçlandığını belirten Kemal Zeybek, “  Gübre, İlaç ve diğer tarım girdilerinin fiyatları sürekli yıldan, yıla katlamalı artarken ürünlerin değerlerini bulmaması sonucu; üreticiler sezonu zararla kapatmaktadırlar.

 

Fındık hasadına Ağustos ayında başlandı ve tamamladı. Üretici borcunu ödemek ve ihtiyaçlarını karşılamak için taban fiyat açıklanmadan  ürününü satmak zorunda bırakıldı. Zorunlu sebeplerle fındık üreticiden çıkıp tüccarın eline geçti. Tarım ve Orman Bakanlığı Ekim ayı sonunda taban fiyat açıklaması yapıyor ve alımlar için TMO’yu görevlendiriyor! Üreticinin elinde fındık kaldı mı? “ dedi.

 

ÇELTİK TABAN FİYATI BİR AN ÖNCE AÇIKLANSIN !

 

Tahılda da benzer sorunların yaşandığını ifade eden Zeybek, “ Yerli üretici hasada başlarken ithal tahılda Gümrük vergisinin sıfırlanması, üreticinin umut ve hayallerini yok ediyor. Tahıl üreticileri de, tarımdaki girdi fiyatlarının yükselmesi ve ürünlerinin değerlerini bulmaması sonucu sürekli zarar ediyor. Üretici borcunu ödeyemez durumda perişan.

 

  Çeltik hasadı yapıldı, taban fiyat açıklaması yok, burada da fındıktaki uygulamanın bir benzeri mi? yapılacak belirsiz. Çeltik üreticisinin elindeki çeltiği tüccara sattıktan sonra mı? Taban fiyat açıklaması yapılacak ve alımlar gerçekleşecek.   Hayvancılıkta da durum farklı değil,  yem fiyatları ve diğer girdilerin katlanarak artması sonucunda; besicilerde zarar etmektedirler, süreç içerisinde çiftliklerinde kapandığını görüyoruz. Diye konuştu.

 

İKTİDARA VE TARIM BAKANINA UYARI!

 

   CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek açıklamasını şöyle tamamladı. “  16 yıldır ülkeyi yöneten İktidarı, Tarım ve Ormancılık Bakanlığını uyarıyoruz. Tarımda uyguladığınız yanlış politikalara aynen devam etmeniz durumunda; yakın gelecekte üretici kalmadığı için topraklarımız işlenmeyecektir. Bu günde ülkemizin birçok noktasında tarım alanlarının işlenmediğine tanık oluyoruz. Üreticinin ürünü değerini bulsa! Boş tarım alanı bırakılmaz.

 

Bir zamanlar dünyada tarımda ürettikleri kendine yetebilen yedi ülkeden biri iken, bu gün başta buğday olmak üzere, diğer tahıllar, bakliyat ve eti ithal eder duruma geldik. Sürecin sorumluları 16 yıldır ülkeyi yöneten iktidarın yanlış tarım ve hayvancılık politikalarıdır. Yanlışlarınızdan dönün, üretici ve üretimi destekleyiniz. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, Milletvekili, Kemal, Zeybek’ten, Hükümete, Uyarı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı