Haber Detayı
09 Aralık 2017 - Cumartesi 12:08 Bu haber 1940 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek’ten İnsan Hakları Günü açıklaması
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada insanların yaşam haklarının kutsal olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek’ten İnsan Hakları Günü açıklaması

Kemal Zeybek açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Dünya da yaşanan çeşitli savaşlar ve çatışmalar nedeniyle İnsanlar en temel hakkı olan; barınma ve beslenme gibi haklarından vazgeçerek;  evlerini ve yurtlarını terk etmekte,  başka yerlere göç ederek yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır.  Dünya tarihinde insanlık trajedileri çokça görülmektedir.

         2. Dünya savaşı sürecinde; Savaşın yıkıcı etkileri ürkütücü olmuş, binlerce insan hayatını kaybederken çok sayıda insan sakat kalmıştır. Büyük yıkım ve felaketler sonunda; İnsanlar sosyolojik, biyolojik ve psikolojik kayıplar yaşamıştır. 2. Dünya Savaşı’nın etkileri  uzun sürmüş ve günümüzde savaşın etkilerinden ötürü sakat doğanların varlığı da acı bir gerçektir.” Dedi.

         Birleşmiş Milletler örgütünün öncelikli amacının savaşları önlemek, barışın ve insanların güven içinde yaşamalarını sağlamak olduğunu belirten Kemal Zeybek, “  Dünyada yaşanan din, mezhep, etnik temelli çatışma ve savaşların önlenmesi, bu çatışmalardan insanların zarar görmemesi için 10-Aralık 1948 yılında Birleşmiş Milletler Örgütü “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini kabul ve ilan etti. 30 Maddeden oluşan bildirge ’de İnsana değer veren, Halklara özgürlük, eşitlik tanıyan bir metindir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi “İnsan haklarının Anayasası” olarak tanımlanır. İnsanın doğuştan sahip olduğu, devredemeyeceği hak ve özgürlükleri tanımlar. Her insanın yasalar önünde eşit olduğunu, işkence, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabi tutulmayacağını ilan eder. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası normlar kabul eder.

       Birleşmiş Milletler denetim ve gözetiminde hazırlanan bildirgeye imza atan her ülke bu şartların yerine getirilmesinden sorumludur.

        Günümüzde inanç ve kültürlerinden ötürü ötekileştiren şiddet mağduru insanların varlığını görmekteyiz. Yaşam hakkı kutsaldır, korunmalı ve geliştirilmelidir.” Diye konuştu.

       

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: CHP, Samsun, Milletvekili, Kemal, Zeybek’ten, İnsan, Hakları, Günü, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı