Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 22:58 Bu haber 2039 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek'ten TRT'ye sert tepki!
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; TRT’ in her türlü gelirlerinin 81 milyon yurttaşımızın ortak katkıları ile karşılandığını, TRT 'nin yayın yaparken 81 milyon yurttaşımızın hassasiyetlerini dikkate alarak yayın yapması gerektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek'ten TRT'ye sert tepki!

KİT Komisyonunda TRT’ nin 2016 yılına ait Sayıştay raporlarının görüşülmesinde söz alan  Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “TRT’ nin mali açıdan özerk bir yapıya kavuşması ve yayınlarında tarafsız, objektif ölçütlerle yayın yapması, kuruma olan güven ve saygıyı artıracaktır.  Finansman giderlerinin karşılanmasında siyasi gelişmelerden etkilenmeyecek bir yapıya kavuşması önemlidir. TRT’ nin 2016 yılı gelirlerinin toplamının 86’sı Elektrik enerjisi hâsılat paylarından oluşmaktadır.

 

 Cep telefonlarından 6 Bilgisayarlardan 2 oranında bandrol ücreti alınmaktadır. TRT’ nin gelir kaynaklarının oluşturulmasında; ülkemizde yaşayan bütün vatandaşlarımızdan değişik yol, yöntemle karşılandığını görüyoruz.   TRT yayınlarının iktidar lehine, muhalefet partileri aleyhine yayın yaptığı yönünde bir kanaat oluşmuştur. TRT’nin gelir kaynaklarında vatandaşlar arasında ayrım yapmadan, herkesten gerekli katkıları aldığı gibi yayınlarında da tarafsız, objektif herkesimin beklentileri doğrultusunda yayın yapmasını bekliyoruz.” Dedi.

 

TOPLUMUN TAMAMNININ HASSASİYETİNİ DİKKATE ALAN YAYIN YAPILMALI

 

    Seçimlerin olduğu dönemlerde TRT yayınlarının iktidar partisinin yayın organı gibi yayın yaptığına şahit olduklarını ifade eden Zeybek, “  Bu durumda TRT kurumuna olan güven duygusunun azaldığını hepiniz biliyorsunuz. Bundan böyle TRT kurumuna olan güvenin artırılması için; Adil, objektif, toplumu aydınlatıcı tarafsız yayın yapılmalıdır. TRT gelirlerini karşılarken 81 milyon insanın kullanmış olduğu elektrik enerjisi faturalarına ve kullanmış olduğu cep telefonları ve bilgisayar bandrollerinden karşılayan TRT kurumunun yayınlarını yaparken 81 milyon insanımızın kültürlerini, inanç değerlerini dikkate alarak yayın yapmasını bekliyoruz.

 

 Birçok vatandaşımızdan şikâyetler almaktayız. Verdiğimiz vergilerle yayın yapan TRT de bazı programlarda inancımıza, kültürümüze hakaret ediliyor! Verdiğimiz vergileri helal etmiyoruz diyorlar. TRT yayınlarında ideolojik, mezhepsel, ayrıştırıcı yayınlar yapılmaktadır. Bu şekilde yayın yapmayı engellemenizi ve toplumun tamamının hassasiyetleri dikkate alarak yayın yapmanızı bekliyoruz.  Devlet, Milletin tümüne hizmet etmekle mükelleftir. TRT de devletin kurumu olduğundan bütün milletin değerlerine göre hizmet vermelidir.” Diye konuştu.

  

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, Milletvekili, Kemal, Zeybek'ten, TRT'ye, sert, tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı