Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 17:06 Bu haber 1794 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Terme'deki Sel Felaketini TBMM'ye taşıdı
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Terme’de yaşanan ve tarım arazileri, ev ve işyerlerine yoğun zarar veren sel felaketi ile ilgili olarak TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptı.
SİYASET Haberi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Terme'deki Sel Felaketini TBMM'ye taşıdı

 

   Kemal Zeybek TBMM’de yaptığı konuşmada; “Terme İlçemizde yaşanan aşırı yağışla birlikte yaşanan sel felaketinden; başta Sakarlı, Sivaslılar, Çangallar olmak üzere 38 yerleşim yeri- köy etkilenmiş ve sular altında kalmıştır. Bölgemizde, aşırı yağışların olmasıyla tarım alanlarında büyük hasarın yaşanmasının en önemli sebepleri; Altyapı ve drenaj kanallarının yetersizliği nedeniyle aşırı yağışların sele dönüşmesidir.

 Bunun  sonucu olarak soya, mısır,  sebze tarlaları ve seralar sular altında kalırken, fındık bahçeleri de yağıştan olumsuz biçimde etkilenmiştir. Ayrıca sel felaketi nedeniyle bölgede konutlar, işyerleri, ahırlar sular altında kalmış ve küçük ve büyükbaş hayvanlar telef olmuştur. “ dedi.

 

TERMELİLERİN ZARARLARI KARŞILANSIN

 

Sel felaketinin Terme İlçemiz ve 38 köyünde etkili olduğunu ifade eden Kemal Zeybek,” Tarım alanları, konutlar, işyerleri, ahırların sular altında kalması ve fındık bahçelerinin aşırı zarar görmesi sonucu zararın boyutlarının tespiti ve tanzimi mutlaka yapılmalıdır. Zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren insanlarımızın yaşanan felaketten etkilenmesinin en aza indirilmesi için bölgenin doğal afet kapsamına alınması ve yaraların sarılması gerekmektedir.

Bölgemizde altyapı, dere ve drenaj kanallarının yetersizliği nedeniyle yerleşim yerleri ve tarım alanlarının sular altında kalması ile bölge insanı zarar görmektedir.  Devlet, bölgemizdeki altyapı sorunlarını hızla çözmeli,  insanlarımızın umutlarının selle yok olmasının sebepleri ortadan kaldırılmalıdır.   Sel felaketine uğrayan Terme İlçemizin tüm insanlarına geçmiş olsun dileklerimi iletirken, ekonomik olarak zarar görenlerin zararlarının karşılanmasının takipçisi olacağız.   Terme İlçemizde yaşanan sel felaketinde can kaybının olmaması tesellimiz olmuştur, Terme halkına geçmiş olsun.   “ diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, Milletvekili, Kemal, Zeybek,, Terme'deki, Sel, Felaketini, TBMM'ye, taşıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı