Haber Detayı
26 Temmuz 2019 - Cuma 19:26 Bu haber 1925 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'dan Samsun'da Uyuşturucu ile Mücadele Seferberliği Çağrısı
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Samsun'da uyuşturucu ile mücadelenin önüne geçilmesi için kolluk kuvvetlerinin mücadelesi ile birlikte topyekün seferberlik ilan edilmesi gerektiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'dan Samsun'da Uyuşturucu ile Mücadele Seferberliği Çağrısı

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, "kolluk kuvvetlerinin uyuşturucuyla mücadele konusunda yürüttüğü etkili çalışmalar, toplumsal bir mücadeleye dönüştürülemedikçe sonuç alınamaz. Bu nedenle Samsun'da seferberlik başlatmalıyız" dedi.

 

İlkadım ilçesi başta olmak üzere, Samsun genelinde uyuşturucu ticareti, kullanımı ve buna bağlı ölüm vakalarının artarak devam etmesi, bu konuda yürütülen çalışmaların neden yetersiz kaldığı sorusunu gündeme getirdi. CHP Samsun Milletvekili ve aynı zamanda TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi olan Neslihan Hancıoğlu, bu sorunla mücadele etmek için çok daha kapsamlı bir yol haritası oluşturulmasının artık şart olduğunu dile getirdi.

 

Uyuşturucu ticaretini önleme konusunda Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü'nün son derece önemli çalışmalar yürüttüğünü ancak bunun tek başına yeterli olmadığını ifade eden Hancıoğlu, "arzla mücadele, talebi önleyecek sosyal politikalarla beslenemedikçe bu sorunla başa çıkılamaz" dedi. Samsun özelinde yapılaması gerek ilk işin, madde ticareti, bağımlılık düzeyi ve bu alanda yürütülen çalışmaların bir bilançosunu çıkarmak olduğunu kaydeden Hancıoğlu, şunları söyledi:

 

"Uyuşturucu istatistiklerini içinde barındıran en güncel resmi çalışma, İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama(KİHBİ) Dairesi Başkanlığı'nı bu konuda hazırladığı rapor. Ancak bu rapor, 2016 yılının istatistiklerini içeriyor. Samsun ve İlkadım ilçemiz, bu raporda bile Türkiye'nin uyuşturucu konusunda en riskli 15 yerleşim birimi arasında yer alıyor. O yıl Samsun'da, bin 664 uyuşturucu olayı yaşanmış, 2 bin 614 şüpheli hakkında adli-idari işlem yapılmış.

 

2015'te Samsun'da uyuşturucu yüzünden 6 kişi hayatını kaybetmişken, bir yıl sonra bu rakam 13'e çıkmış. Yani ikiye katlamış. Öldürücü özelliği olan ve halk arasında 'bonzai' diye de adlandırılan sentetik uyuşturucular, ülkemizi 2011'den itibaren tehdit etmeye başlamıştı. 2011 yılında 26 ilde birden ortaya çıktı bu uyuşturucu maddenin ilk adreslerinden biri Samsun'du.Bu veriler 2016 yılına ait  ve acilen güncellenmesi gerekir. Tehlikenin hangi boyutlara ulaştığını ancak bu şekilde görebilir ve mücadeleyi ancak buna göre yürütebiliriz" dedi.

 

CHP'li Hancıoğlu, 2018 yılının Aralık ayında İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu'ya yönelttiği, ancak cevaplanmayan, 2018 yılı içinde Samsun ilinde kaç uyuşturucu olayı gerçekleştiği, kaç kişi hakkında kolluk işlemi yapıldığı, yakalanan uyuşturucu miktarı ve türleri, tedavi ve rehabilitasyon uygulanan kişi sayısı ve ölümlü vaka sayısının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu açıklamalarını şöyle tamamladı:

"Kolluk kuvvetlerinin uyuşturucuyla mücadele konusunda yürüttüğü etkili çalışmalar, toplumsal bir mücadeleye dönüştürülemedikçe sonuç alınamaz. Bu nedenle Samsun'da seferberlik başlatmalıyız. Bu seferberliği de ancak, tehdidin ne kadar büyük olduğunu Samsunlu yurttaşlarımıza göstererek başlatabiliriz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, Milletvekili, Neslihan, Hancıoğlu'dan, Samsun'da, Uyuşturucu, ile, Mücadele, Seferberliği, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');