Haber Detayı
14 Ağustos 2016 - Pazar 17:30 Bu haber 3048 kez okundu
 
CHP : SARIKAYA TERCİH EDİLMELİYDİ
CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz Sayın Cumhurbaşkanı'nın, kendisinden beklenilen demokratik tavrı gösteremediğini söyledi.
SİYASET Haberi
CHP : SARIKAYA TERCİH EDİLMELİYDİ

CHP Samsun il Başkanı  Tufan Akcagöz, OMÜ'ye rektör olarak atanan Sait Bilgiç'i kutlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sandıktan çıkan iradeye saygı duymasını beklediklerini , ancak bunun olmadığını söyledi.

Akcagöz açıklamasında şu görüşlere yer verdi. "    Ülkemizin köklü Üniversitesilerinden biri olan Ondokuzmayıs Üniversitesi'ne Sayın Cumhurbaşkanı tarafından atanan Rektörümüzü kutluyor ve kendisine başarılar diliyoruz. Ancak, Rektörlük seçimleri yapıldığı gün ifade ettiğimiz gibi, Sayın Cumhurbaşkanı'ndan, sandıktan çıkan iradeye saygı duymasını beklediğimizi de ifade etmek istiyoruz. Malum olduğu üzere OMÜ  ( Ondokuzmayıs Üniversitesi ) seçimlerinde Prof. Dr.Şaban Sarıkaya birinci gelmişti. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan birlik ve bütünlük tablosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rektör atamaları konusunda daha adil ve hassas davranacağı yönünde kamuoyunda intiba uyandırmıştı. 
         Demokrasinin öneminin bir defa daha açığa çıktığı böyle bir dönemde, uzlaşma kültürüne verilecek destek, seçimde birinci gelen aday olan Prof. Dr. Şaban Sarıkaya'nın atanması kararını almakla sağlanabilirdi. Sayın Cumhurbaşkanı, bu fırsatı değerlendirememiştir. Neredeyse, üniversiteler de dahil olmak üzere tüm devlet kurumlarının Fetö denen alçak örgüt tarafından dejenere edildiği bu dönemde en sağlıklı tavır, bu tip yapılara asla izin vermeyeceği muhakkak olan adayların tercih edilmesi olmalıydı.
         Bu nedenle, Cumhurbaşkanı tarafından atanan Rektörümüz Prof.Dr.Sait Bilgiç'i kutluyor, Sayın Cumhurbaşkanı'nın, kendisinden beklenilen demokratik tavrı gösteremediğine dair görüşümüzü de kamuoyuyla paylaşıyoruz. "

Kaynak: Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, :, SARIKAYA, TERCİH, EDİLMELİYDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı