Haber Detayı
30 Eylül 2016 - Cuma 17:10 Bu haber 2352 kez okundu
 
CHP TERME İLÇE BAŞKANLIĞI'NDAN LOZAN TEPKİSİ
CHP Terme İlçe Baikanı Hasan Bekgöz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Muhtarlarla yaptığı toplantıda Lozan ile ilgiliaçıklamalarına tepki gösterdi.
SİYASET Haberi
CHP TERME İLÇE BAŞKANLIĞI'NDAN LOZAN TEPKİSİ

Bekgöz konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunnları söyledi: "Yıllardır ilkokul mezunu bir müezzin tarafından kandırılan Cumhurbaşkanı "birileri bize yıllardır lozanı zafer diye yutturmaya çalıştı" demiş. Birinci dünya savaşı ve Kurtuluş Savaşı dahil 10 yıl savaşmış ve Sevr Antlaşması ile dagılmış orduyla kazanılan bir zafer Antlaşmasını yok sayıp, elindeki güçlü orduyla Süleyman Şah Türbesi'ni koruyamanlar Lozan Antlaşması'nın önemini anlayamaz. Tüm imkanlar elinde olan ve ülkeyi yönetemeyip terör örgütlerine ve cemaate teslim eden zihniyete Lozan'ın önemini bir kez daha hatırlatalım. Mustafa Kemal ATATÜRK'ün deyimiyle "Tarihini bilmeyen toplumlar yıkılmaya mahkumdur"

• Lozan Barış Antlaşması, Türk Kurtuluş Savaşı'nın sağladığı, Türk milletinin hayati haklarını ve emellerini gerçekleştirdiği bir eserdir. Lozan aynı zamanda, Orta Doğunun en önemli bölgesinde, barış ve güvenliği kurmak ve devam ettirmekle dünya barışına da hizmet etmiştir. Türkiye Lozan'da Misak-ı Milli'yi gerçekleştirmiştir. 

• Türklerin varlığını ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni tartışmasız kabul eden uluslararası bir belgedir. 

• Lozan, Birinci Dünya Savaşı galiplerinin temel amacı olan Anadolu'nun parçalanmasını ve Türklüğün ortadan kaldırılmasını öngören Sevr Antlaşması'nın hükümlerini geçersiz hale getiren bir antlaşmadır. 

• Lozan'la birlikte her türlü kapitülasyon, imtiyaz ve özerklikten arınmış siyasal ve ekonomik bağımsızlığa kavuşmuş tam bağımsız Türk devletinin kuruluşu sağlanmıştır. 

• Anadolu'yu sömürgeci devletlerin sömürgesi haline getirme planının en önemli parçası, Sevr, aynı zamanda Anadolu'da dinsel ve etnik ayrıma olanak tanıyan çok hukuklu bir sistem yaratıyordu. Lozan'la birlikte sömürgeci devletlerin bu düşünceleri de hayal olmuştur.

• Türkiye ile I. Dünya Savaşı'nın galipleri arasında Lozan'da eşit koşullar altında imzalanan bu antlaşma, Türkiye'nin siyasal, ekonomik, malî, askerî ve kültürel bağımsızlığını, ulusal sınırlar içinde yeni bir Türk Devleti'nin varlığını dünyaya kabul ettirdiği için Türk tarihi açısından önemlidir.

• Mondros ve Sevr Antlaşmaları ile Türkiye'nin toprakları ve bağımsızlığı elinden alınıp sömürge haline getirilmek, Anadolu'da dinsel ve etnik ayrıma olanak tanıyan çok hukuklu bir sistem yaratılmak istenmiştir. Bu şekilde yok edilmesi planlanan Türk varlığı, Lozan Antlaşması'yla her türlü kapitülasyon, imtiyaz ve özerklikten arınmış, siyasal ve ekonomik bağımsızlığa kavuşmuş tam bağımsız bir devlet olarak tüm dünyaya onaylattırılmıştır. 

• Lozan Antlaşması'yla emperyalizme karşı kazanılan askeri zafer diplomatik ve siyasal zafere dönüştürülmüş, tüm sömürge halklarına örnek olan bu başarı Hindistan, Arabistan ve Kuzey Afrika'da bağımsızlık inançlarını kamçılamış, sömürgeciliğin sonunu getirmiştir. 

• Lozan Barış Antlaşması, XX. Yüzyılda emperyalizme karşı ulusal kurtuluş savaşını başlatıp başarıyla sonuçlandıran Türk Ulusunun, kendisine bağımsız yaşama hakkı tanımak istemeyen düşmanlarına savaştan sonra barış masasında da bu hakkını kabul ettirmesinin belgesidir.

• Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi “Lozan Barış Antlaşması, Türk Ulusu aleyhine yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Barış Antlaşması'yla tamamlandığı zannedilmiş, büyük bir suikastın ortadan kaldırıldığını gösteren bir belgedir.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, TERME, İLÇE, BAŞKANLIĞI'NDAN, LOZAN, TEPKİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı