Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 21:16 Bu haber 1338 kez okundu
 
Çiğdem Karaaslan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BM İklim Eylemi Zirvesi’nde
BM 74. Genel Kurulu görüşmeleri için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İklim Eylemi Zirvesi’ne katıldı.
SİYASET Haberi
Çiğdem Karaaslan Cumhurbaşkanı  Erdoğan ile  BM İklim Eylemi Zirvesi’nde

Dünya liderlerinin katılımıyla gerçekleşen BM 74. Genel Kurulu görüşmeleri için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyetinde, BM İklim Eylemi Zirvesi ile bir dizi programlara katılmak, uluslarası katılımcılarla görüşmeler gerçekleştirmek üzere AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan da yer aldı.

21-25 Eylül tarihlerinde BM  Genel Kurulu Görüşmeleri kapsamında New York’ta temaslarda bulunduklarını ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Karaaslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin güçlü bir temsille BM Genel Kurulu’nda yer aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM İklim Eylemi Zirvesi’ndeki hitabının Türkiye’nin çevre ve iklim dostu çalışmalarının bir özeti olduğunu vurgulayan Karaaslan, “Ortak evimiz Dünya’yı tehdit eden her türlü sorun küresel platformların bir numaralı gündemi olmaya devam ederken biz de Türkiye olarak bu sorunların çözümü noktasında inisiyatif alıyor, irademizi ortaya koyuyoruz. Çatışmalar, savaşlar, insan hakları ihlallerinde olduğu kadar kuraklık, iklim değişikliği ve çevre kirliliği sorunlarında da Dünya’ya örnek olacak bir tavır sergilemeye devam ediyoruz. Sonuçları açısından küresel bir yönü bulunan iklim değişikliğine sebep olan faktörler de insan eylemlerinden kaynaklanmaktadır. Üzerinde yaşayan tüm varlığıyla bir bütün olan çevrenin insana emanet olduğu bilinciyle üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız, sürdürülebilir kalkınma modelini benimsiyor, iklime duyarlı politikalar geliştiriyoruz. Yerel ve ulusal stratejilerimiz ve eylem planlarımız kadar bölgesel ve küresel işbirliklerine de Türkiye olarak değer veriyoruz. Bu vesileyle BM İklim Eylemi Zirvesi hem ülkemizin çevre konusunda bugüne kadar yaptıklarını ve hedeflerini paylaşmak hem de çevresel sorunların çözümünde ortaklıkları güçlendirmek için önemli bir platformdur.” açıklamasında bulundu.

Karaaslan, Türkiye’nin son 17 yılda ekonomiden sosyal politikalara, adalet hizmetinden kamu yönetimine her alanda olduğu gibi çevre ve iklim dostu uygulamalar konusunda da çok önemli mesafeler kat ettiğini anımsattı.

“Ülkemizin tamamında atık yönetimi, iklim dostu teknolojilerin ve çevre dostu enerji kaynaklarının kullanımı ve yaygınlaştırılması yönünde önemli gelişmeler kaydettik.” diyen Karaaslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Sıfır Atık Projesi’nin Türkiye’de çevre alanında bir milat olduğu ve hızla yayıldığı görüşünü paylaştı.

Karaaslan, BM İklim Eylemi Zirvesi’nin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın BM Çevre Programı (UNEP) İcra Direktörü Inger Andersen ile görüşmesine katıldı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çiğdem, Karaaslan, Cumhurbaşkanı, , Erdoğan, ile, , BM, İklim, Eylemi, Zirvesi’nde,
Yorumlar
Haber Yazılımı