Haber Detayı
27 Haziran 2016 - Pazartesi 17:08 Bu haber 7892 kez okundu
 
Cinayetlerin Sorumlularından Hesap Soracağız
Türk Eczacıları Birliği, 54 bölge eczacı odası ve 32.000 eczacı Ankara Üniversitesi'nde katledilen 4 eczacının katilleri, azmettiricileri ve olayda ihmali olanlardan hesap soracaklarını açıkladı.
SAĞLIK Haberi
Cinayetlerin Sorumlularından Hesap Soracağız

 

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve 54 Eczacı Odası adına Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Ecz. Arman ÜNEY  24 Haziran 2016 Cuma günü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dört  eczacının canice katledilmesi ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

Üney açıklamasında, " 24 Haziran Cuma günü burada, bu kapıların, bu duvarların arkasında meslektaşlarımız Ecz. Gürsu Ulaşan, Ecz. Hikmet Türk; Ecz. İlknur Yüce, Ecz. Özler Kiriş, görevleri başındayken canice bir katliama uğradılar. Herşeyden önce ailelerine, yakınlarına, arkadaşlarına sabır, tüm eczacılık camiasına başsağlığı diliyoruz.  
 Burada öldürülen meslektaşlarımız, bu mesleği yapmak için beş yıl üniversite sıralarında dirsek çürütmüş, hastanın ilaca sağlıklı ulaşmasını sağlamayı görev edinmiş ve kamunun malını korumaya çalışan  Ankara Üniversitesi’nin memurlarıydı. Konu yargı sürecinde daha da netlik kazanacaktır ancak bizim duyumlarımıza göre, kamunun elinde tuttuğu çok pahalı bazı ilaçlara yönelik usulsüzlüğü fark etmiş ve üstüne gitmişlerdi. Meslektaşlarımız, deyim yerindeyse ellerini arı kovanına soktukları, bir rant düzenini engellemeye çalıştıkları için öldürüldüler, acımasızca katledildiler. O yüzden, bizim için onları öldüren eller sadece bir tetikçiye aittir, bunun arkasında azmettiriciler de varsa, onlar da mutlaka bulunmalı ve yargı önüne çıkartılmalıdır. Hastanın ilacına, kamunun malına göz diken, bu uğurda meslektaşlarımızın canını alan bir şebeke varsa cezalandırılmalıdır. " dedi.

 TANIKLIK ETTİKLERİ İÇİN TEHDİT EDİLDİLER

  Katledilen eczacıların canından olmasını engelleyecek bir dizi önlemin alınmadığını belirten Arman Üney, " Meslektaşlarımız, aleyhinde tanıklık ettikten sonra “sizi kurşun manyağı yaparım” diyen katil hakkında Savcılık nezdinde suç duyurusunda bulunmuş, ancak katilin silah bulundurma ruhsatı olmasına ve o silah hastane eczanesinde durmasına karşın bize yansıdığı kadarıyla hiçbir girişimde bulunulmamıştır. Yine bildiğimiz kadarıyla meslektaşlarımız başhekimlik nezdinde de kısa süre önce girişimlerde bulunmuş ancak bu başvurudan da sonuç almak için geç kalınmıştır. Katil, soruşturmanın bitmesini beklememiştir.    
Sonuç olarak meslektaşlarımız, defalarca canlarının tehlikede olduğunu haykırmış, ancak kamu çalışanı bu eczacılarımızı, kamunun malını korumaya çalışan bu eczacılarımızı hiç kimse dikkate almamıştır.  
 Çok sevgili meslektaşlarım, Ankara Üniversitesi’nin rektörü, meslektaşlarımızın en yüksek idari amiri, bu sözleri söyleyerek, öfkemizi ve isyanımızı üçe, dörde, beşe katladı. Memurların can güvenliğini korumakla görevli rektör, dört meslektaşımızın korunmasında aciz kalmakla yetinmedi; bu olayı normalleştirmek için de olağanüstü çaba sarf etti. diye konuştu.

REKTÖR OLAYI ÇARPITTI

 Rektörün katliamı sıradanlaştırıp güvenlik zaafiyetini gözlerden saklamak için katliamı “eczane içindeki uyuşmazlıklar”, “bunalım içindeki bir eczane çalışanı” gibi ifadelerle başsağlığı bile dilemeden aktardığını bildiren Üney açıklamasını şöyle tamamladı: "  Kendisi bilsin ki, bizim ondan gelecek başsağlığına da bundan sonra kapımız kapalı. Çünkü bu olayı önleyemeyenler de bunun hesabını verecek. Biz de bunun takipçisi olacağız.  
Değerli basın mensupları, Yıllardır dilimizde tüy bitti. Kamu eczacılarımızı morgların yanında, nefes almanın bile zor olduğu, telefonları çekmediği karanlık hastane köşelerinde, niteliksiz, eğitimsiz personel ile çalıştıran bu anlayış değişmedikçe, eczacıya sağlık çalışanı olarak gereken değer verilmedikçe, bu cinayetlerin artmasından çok korkuyoruz. Korktuğumuz başımıza  göz göre göre geliyor. Bu katliam da gösterdi ki, bu talebimiz sadece mesleki haysiyet meselesi değil, aynı zamanda can güvenliği meselesidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin tırmandığı bu günlerde, sağlık çalışanını şiddet uygulanabilir kılan, onların saygınlıklarını korumayan yapıdır. Sağlık çalışanlarının mesleklerine ve saygınlıklarına yaraşır koşullarda çalışmasını beklemek de bizlerin en doğal hakkıdır. Daha fazla canımızı, daha fazla meslektaşımızı kaybetmeden, bugün, hemen, kamuda çalışan eczacılarımızın çalışma koşulları düzeltilmelidir.   

Bizler, Türk Eczacıları Birliği, tüm bölge eczacı odaları ve 32.000 eczacı tek yürek, tek ses, bu katilden, azmettiricilerinden, ihmal edenden hesap soracağız. Unutmayacağız! Unutturmayacağız!  "  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cinayetlerin, Sorumlularından, Hesap, Soracağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı