Haber Detayı
27 Mayıs 2016 - Cuma 17:20 Bu haber 4016 kez okundu
 
CİNAYETTE İHMALİ OLANLAR HESAP VERMELİ
Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu sağlıkta şiddet ile ilgili olarak bir açıklama yaptı
SAĞLIK Haberi
CİNAYETTE İHMALİ OLANLAR HESAP VERMELİ

Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat ERKAN, “29 Mayıs 2016 tarihinde Dr. Kamil FURTUN’u anmak için toplanacağız. Dr. Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi önünde saat 13.30 tüm sağlık çalışanları olarak toplanacak, onu hatırlatacak ve anacağız. Artık neredeyse kanıksanma noktasına gelen bu durum Samsun’da en şiddetli ve en dramatik haliyle cereyan etmiştir. Son bir yılda önce Dr. Kamil FURTUN, ardından Dr. Aynur DAĞDEMİREN’i hunharca saldırılar sonucu, görevleri başındayken yitirdik. Sağlıkta şiddetin boyutu; artık hekimlerin görevleri başında öldürülmesi noktasına kadar gelmiştir. Bu olayların sorumluları ve ihmali olanların da hesap vermesi için ne gerekiyorsa onu yapma kararlılığındayız. “ dedi.

TETİĞİ ÇEKEN KADAR NEDEN OLANLAR DA SORUMLU

Sağlıkta şiddetin; sağlık çalışanlarının en yakıcı sorunlarından birisi haline geldiğini belirten Erkan, “Sağlıkta şiddet sadece polisiye önlemlerle, kapılara konulacak arama tarama aygıtlarıyla çözümlenecek bir sorun olmaktan çıkmıştır. Sağlıkta şiddet, sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte Türkiye’nin sağlık ortamına uygulanan sistemli bir baskı sürecinin dramatik bir sonucudur. Bugün tetiği çeken kadar, bu şiddet ortamına neden olanlar ve bağıra bağıra gelen bu olayda önlem almayanlar da sorumludur, suçludur. Sorumlular ve suçlular hak ettikleri cezayı bulmalı, daha da önemlisi sağlık alanında yaşanan bu şiddet ortamı bir an önce son bulmalıdır.” Diye konuştu.

GÖREV ŞEHİDİ ANCAK KARŞILIĞI YOK !

Yaşanan bu olayların diğer bir yanının da geride kalanlar olduğunu belirten erkan açıklamasını şöyle tamamladı. “ Öldürülen meslektaşlarımıza “Görev şehidi” denmesine rağmen yasal haklar anlamında bunun bir karşılığının olmadığını görmekteyiz. Ülkesine, devletine, milletine hizmet ederken saldırıya uğrayıp yaşamını yitiren polis ve askerlerimizde olduğu gibi diğer meslek gruplarına da aynı haklar verilmek suretiyle bu mağduriyetin giderilmesi vicdana uygun olacaktır. Yitirdiğimiz meslektaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyor, sorumluları kınıyor, meslektaşlarımızın hak ve hukuklarının takipçisi olacağımızı, sorumluların peşini bırakmayacağımızı bir kez daha hatırlatıyor, böylesine acı olayların bir daha yaşanmamasını diliyorum.”.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CİNAYETTE, İHMALİ, OLANLAR, HESAP, VERMELİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
CİNAYETTE İHMALİ OLANLAR HESAP VERMELİ
Yorumlar
Haber Yazılımı