Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 12:55 Bu haber 892 kez okundu
 
ÇOCUĞUNUZA TV’DEKİ KURBAN HABERLERİNİ İZLETMEYİN!
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Serkan Süren, “TV haber bültenlerinde yasak alanlarda kesilen kurbanlar ve kaçan kurbanlıkların yakalanması sırasında hayvanların acı çektiği görüntülerin yer aldığı haberlerden çocuğunuzu uzak tutmaya çalışın” dedi.
SAĞLIK Haberi
ÇOCUĞUNUZA TV’DEKİ KURBAN HABERLERİNİ İZLETMEYİN!

Kurban Bayramı'nın çocuklarına nasıl daha iyi anlatılabileceği her ebeveynin merak ettiği konuların başında geliyor. ‘Kurban’ kavramının çocuk sormadığı sürece detaylandırılmaması gerektiğine işaret eden VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Serkan Süren, her çocuğun algısı farklı olacağı için soru sormalarına izin vererek konunun mümkün olduğunca örneklerle somut şekilde anlatılması gerektiğini söyledi.

Kesime şahit olması için zorlamayın

Uzm. Dr. Serkan Süren kurban kesiminin çocuklarda oluşturduğu etkiler için, “Özellikle küçük çocuklara kurban kesimini izlettirmeyi ailelere tavsiye etmiyoruz. Her çocuğun etkilenmesi farklılık gösterse de bir hayvanın gözlerinin bağlanması, ayakların bağlanması, çaresiz bir şekilde can çekiştirerek ölümünü izlenmesi travma etkisi oluşturabilir. Depresyon, saldırganlık, gece kâbusları, et yemek istememe, alt ıslatma gibi sorunlar gözlenebilir. Çocuğu kesime şahit olması için zorlamak, kurban kanını alnına sürmek gibi ritüellerin yerine bayramın manevi yönüne odaklanmak, bununla ilgili olumlu mesajlar vermek çocuklarımızın psikolojisi için daha faydalı olur. Bayramlar ihtiyacı olanların ihtiyaçlarının karşılandığı, büyüklerin evlerinde ziyaret edildiği, bayram harçlıklarının toplandığı, güzel yemekler ve tatlılar yendiği zamanlar olarak yaşatılmalıdır” diye konuştu.

Kurban kesiliyorsa dikkatini başka yöne çekin

Kurban Bayramı hakkında sohbet ederken nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili de bilgiler veren Uzm. Dr. Serkan Süren, “Kurban kesimi hakkında çocuğunuzun yanında ayrıntılı konuşmamaya ve gittiğiniz ziyaretlerde bu konularda konuşulduğunda çocuğunuzu fark ettirmeden o ortamdan uzaklaştırıp bu konuşmayı dinlemesine izin vermeyin. Ne kadar önlem alınsa da açık alanlarda kurban kesilme sahneleri ile çocuğumuz kısa sürelerde olsa şahit olabilir. Bu sahnelerin yaşanması olası yerlerden uzak durmaya çalışan, bir kesim yerinin önünden geçiyorsanız bunu ilk siz fark edin, çocuğun dikkatini başka yöne vererek o sahneyi görmesine izin vermeyin. Haber bültenlerinde yasak alanlarda kesilen kurbanlar ile ilgili haberlere bolca rastlanacağından bayramda çocuğunuzu TV'den uzak tutmaya çalışın. Kaçan kurbanlıkların yakalanması sırasında hayvanların acı çektiği görüntüleri izlemesine izin vermeyin” şeklinde konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ÇOCUĞUNUZA, TV’DEKİ, KURBAN, HABERLERİNİ, İZLETMEYİN!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı