Haber Detayı
09 Haziran 2016 - Perşembe 16:57 Bu haber 3427 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı'nın Diploması İle İlgili Gerçek Ortaya Çıksın
CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın Diploması ile ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
Cumhurbaşkanı'nın Diploması İle İlgili Gerçek Ortaya Çıksın

Yazılı bir basın açıklaması yapan Akcagöz, "

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Marmara Üniversitesi Mezunu olmadığı halde, sanki mezunmuş gibi kamuoyuna lanse edildiği, medyada yer alan bir takım diploma fotoğraflarının da gerçeği yansıtmadığı, uzun zamandır kamuoyunun gündemini ve zamanını işgal etmektedir. Esasen, hiç kimse Üniversite mezunu olmak zorunda değildir. Ancak, bunun istisnaları vardır. Anayasamızın 101.maddesi, “Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilir.” demekle, Cumhurbaşkanı seçilme şartları içerisine “yüksek öğrenim yapma” şartını getirmiştir.

Bu anlamda, Sayın Cumhurbaşkanı’nın, yüksek öğrenim yapmadığı iddiası, oldukça ciddi bir iddiadır. Şayet Sayın Cumhurbaşkanı’nın diploması sahte ise, Cumhurbaşkanlığı düşer ve göreve geldiği günden bu güne kadarki almış olduğu kararların hepsi hükümsüz hale gelir. " dedi.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIKLI BİR AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA


Bu ciddi sorunu  mezun olunduğu iddia olunan Marmara Üniversitesi’nin Rektörlüğü ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’ nın çözeceğini belirten Akcagöz, " Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, bu konuda sağlıklı bir açıklama yapmak zorundadır. Bu ciddi iddia, başka türlü ülke kamuoyunun gündeminden düşmez. Aynı şekilde, Yüksek Seçim Kurulu’nun da, seçim mevzuatına göre, seçilme yeterliliğini gözetmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, bu kurumun arşivinden de böyle bir mezuniyet belgesi olup olmadığı mutlaka bellidir. Bu nedenledir ki, CHP Samsun İl Başkanlığı olarak, bu talebimizi içeren dilekçemizi, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na sunuyoruz. Ülkede kaosa sebebiyet verebilecek bu durumun, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından çözülebileceğine inanıyoruz." diye konuştu.
K

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Cumhurbaşkanı'nın, Diploması, İle, İlgili, Gerçek, Ortaya, Çıksın,
Yorumlar
Haber Yazılımı