Haber Detayı
29 Ekim 2018 - Pazartesi 15:05 Bu haber 902 kez okundu
 
Cumhuriyet Bayramı'nın 95. Kuruluş Yıldönümü Samsun'da da törenlerle kutlandı
Bugün Samsun Valisi Osman Kaymak'ın tebrikleri kabulü ile başlayan program, Batıpark'ta düzenlenen törenlerle devam etti.
GÜNDEM Haberi
 Cumhuriyet Bayramı'nın 95. Kuruluş Yıldönümü Samsun'da da  törenlerle kutlandı

 Samsun Valisi Osman Kaymak ve Eşi Emine Kaymak saat 10.30'da Batı Park Tören Alanı'nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı'nın 95. Yılı kutlama programına katıldı.

 
        Bu yıl 95. yılını kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Batı Park Alanı'ndaki kutlama programı Vali Osman Kaymak, Eşi Emine Kaymak  ve diğer protokol üyelerinin tören alanına gelişleriyle başladı. Batı Park Alanı’nda Vali Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ile beraber Samsun halkını selamlayıp, bayramlarını kutladı.
 
        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın günün anlam ve önemini içeren konuşması okundu.
 
       
        Daha sonra Vali Osman Kaymak Samsunlulara seslenerek, "Saygıdeğer Samsunlular, Geleceğimizin Teminatı Kıymetli Gençler, Bugün, Türk Milleti olarak şanlı tarihimizin önemli bir dönüm noktası olan Cumhuriyetimizin ilanının 95. yılını hep birlikte kutlamanın coşku ve heyecanı içindeyiz.
 
        Atalarımızdan aldığımız bu büyük emaneti 95 yıldır koruyan bizler siyasal, kültürel ve ekonomik birçok saldırıya da göğüs gererek dünyaya “Biz var oldukça Türkiye Cumhuriyeti var olacaktır” mesajını haykırmaya devam ediyoruz. Bu gurur, bu heyecan ve mutluluk hepimizin. Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun.
 
        19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir.
 
        Türkiye Cumhuriyeti, asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir.
 
        Türk Milleti, 29 Ekim 1923’te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir.
 
        95 yıldır ülkemizin her bir köşesinde büyük bir heyecanla kutlanan bu özel günün, hiç kuşkusuz Samsun için yeri ayrıdır. Çünkü Samsun Türk Milletinin kurtuluş mücadelesinin zihinsel başkentidir. Samsunluların duruşu, feraseti ve vatanseverliği karşısında büyük mücadeleye inancı daha da güçlenen Atatürk; ‘Ben Samsun’u ve Samsun halkını gördüğüm zaman, memlekete ve millete ait bütün düşünce ve kararlarımın yerine getirilebileceğine dair bir defa daha kuvvetle inanmıştım.” diyerek duygularını ifade etmiştir. Bu gün bizlerde Samsun’da, Cumhuriyetimizin 95. yılını idrak ederken aynı duyguları taşıyoruz.
 
        Sevgili Samsunlular, Çok Kıymetli Gençler, Cumhuriyetin en büyük değeri, ülkemizde yaşayan her bireyin hür olması, yasalar önünde eşit olması, temel hak ve özgürlüklerini kullanabilen vatandaşlar olmasıdır. Sizlere düşen en önemli görev bu değerleri korumak, Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü her ahval ve şeraitte savunmaktır. Geleceğimizi ve ümitlerimizi emanet ettiğimiz en değerli varlığımız olan siz genç kardeşlerimizin taşıdığınız bu emanetin sizlere yüklediği sorumluluğun bilincinde olduğunuza yürekten inanıyorum.
 
        Bizler, Cumhuriyeti koruyup kolladıkça Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır. Türk milleti bugünlere nereden ve nasıl geldiğini asla unutmayacak, 15 Temmuz’da en açık şekilde gördüğümüz gibi şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir.
 
        Sevgili Samsunlular, 2019 yılı, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkarak başlattığı Cumhuriyetin kuruluşunun ilk adımının 100. yıl dönümü olacak. Sizlerin desteği ile ilimizde bizlere yakışan büyük bir kutlama hazırlıkları içindeyiz. 2019 yılında tüm Türkiye ilimizi izleyecek, ilimizin içinde var olan kurtuluş mücadelesi ruhunu ve bağımsızlık duygusunu takip edecektir.
 
        Bu duygu ve düşüncelerle, başta Aziz Atatürk olmak üzere, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere hür ve bağımsız yaşama onurunu kazandıran Aziz şehitlerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, onları rahmetle anıyorum. Tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı gönülden kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.” dedi.
 
        Vali Osman Kaymak’ın konuşmasından sonra, Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Naz Kuru ‘Cumhuriyet’, Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatmagül Odabaş ‘Vatan türküsü’ adlı şiiri okudu. Ardından İlkadım Samsun Anadolu Lisesi ve 19 Mayıs Lisesi öğrencilerinin ve Atakum Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileri ile devam etti. Gösterilerin ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Engelsiz Dans Engelliler Spor Kulübü Derneği öğretmeni ve öğrencisi tarafından zeybek oyunu gösterisi yapıldı. Ardından Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bando Takımı mini konser verdi.
 
        Daha sonra Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Bölge Komutanlığı Bandosu eşliğinde tören geçidi yapıldı. Cumhuriyet Bayramı'nın 95. Yılı kapsamında Batı Park Alanı’nda düzenlenen geçit törenine katılan askerler, öğrenciler, sporcular, gaziler ve gösteri yapan Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri törene katılan vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı.
 
        Batı Park Alanı’nda gerçekleştirilen törene ayrıca, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Eşi,  Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ve Eşi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Vali Yardımcıları Hasan Öztürk, İbrahim Avcı, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Eşi, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Vekili Sg. Alb. Ahmet Bahadır, İlçe Belediye Başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda öğrenci ve Samsun Halkı katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , Cumhuriyet, Bayramı'nın, 95., Kuruluş, Yıldönümü, Samsun'da, da, , törenlerle, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı