Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 13:15 Bu haber 1999 kez okundu
 
Cumhuriyet Kadınlarından 5 Aralık açıklaması
Cumhuriyet Kadınları Derneği Samsun Şubesi 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.
- Haberi
Cumhuriyet Kadınlarından 5 Aralık açıklaması

Cumhuriyet Kadınları Derneği Samsun Şube Sekreteri Nurcihan Tomrukçu tarafından Dernek Binasında yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını kazanışının 83. Yılında bize Siyasal Haklarımızı pek çok ülkeden önce veren Ulu Önderimiz Atatürk’ümüzü sonsuz bir sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz. Türk Kadını 1934 de siyasal haklarını kazandığında, dünyada sadece 17 ülke kadınının bu hakkı vardı. Ve kadına Siyasal Hak tanıyan ilk ve tek İslam ülkesiydi.
 Bugün kadının siyasetteki yerine öykündüğümüz ülkelerin kadınları Siyasal Haklarını bizden onlarca yıl sonra kazandı.Türk Kadını 1935 de ilk kez Parlamentoya girdiğinde Kadın Parlamenter oranıyla dünya listesinde 2. Sıradaydı. 83 yıl sonra bugün 15 'lik kadın parlamenter oranıyla dünya listelerinin sonlarında sürünüyoruz. Avrupa Parlamentoları Listesinde sonuncu sıradayız. Yerel Parlamentolardaki 4 lük oranla çok daha acıklı durumdayız. Tüm listelerin sonlarındayız.

        83 yıl sonra Meclislerimiz ‘’Kadınsız Meclistir’’ ve Demokrasimiz hala ‘’Erkek Demokrasisi’’dir.  Yaşadığımız bu ‘’Eksik Demokrasi’’ veya bir Bilim Kadınımızın değişiyle ‘’Defolu Demokrasi’’ 21.yüzyılda Türkiye’nin ayıbıdır.   Cumhuriyet Devrimi; özünde bir Kadın Devrimidir. Atatürk; Türk Kadınına Siyasal Haklarını verirken kadını, erkeği ile eşit, çağdaş ve gerçekten Demokratik bir ülke hedeflemişti.

 Türkiye bu konuda taraf olduğu Uluslararası Sözleşmelerin gereğini de yerine getirmemekte, kadınların Siyasette ve Karar Mekanizmalarında yer almasını sağlayacak hiçbir şey yapmamaktadır. Kadınların Siyasette ve Karar mekanizmalarında eşit katılımı sadece kadınlara ait sorunların değil, tüm toplumsal sorunlarımızın çözümü için tek şart, tek çaredir.
        
Bugün tüm dünyada 90’dan fazla ülkede uygulanan Cinsiyet Kotasının en etkin çözüm yolu olduğu hem bilimsel, hem de uygulama açısından ispatlanmıştır. Cinsiyet Kotası uygulamayan ülkelerde kadınların temsil oranı 17’nin üstüne çıkamamakta, uygulayan ülkelerde ise ‘’Temsilde Kritik Eşik’’ denen 30’un altına düşmemektedir.
         Önümüzdeki süreçte TBMM’de Anayasa Değişikliği Uyum Yasaları paketi içerisinde Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında değişiklikler yapılacaktır. Biz CKD olarak bu süreçte ‘’ 50’lik Cinsiyet Kotası’’ uygulamasının yasalaştırılmasını talep ediyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Cumhuriyet, Kadınlarından, 5, Aralık, açıklaması, , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı