Haber Detayı
11 Temmuz 2016 - Pazartesi 13:31 Bu haber 2413 kez okundu
 
CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK SPOR ORGANİZASYONU
TÜRKİYE,SAMSUN’DA YAPILACAK OLİMPİYAT OYUNLARI’NA HAZIRLANIYOR’
SPOR Haberi
CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK SPOR ORGANİZASYONU

Samsun Valisi  İbrahim ŞAHİN, Samsun’da yapılacak olan İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları'na yönelik hazırlıklarla ilgili bir açıklama yaptı.
 
Vali İbrahim ŞAHİN yaptığı açıklamada, ‘İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde düzenlenecek en büyük spor organizasyonu. Bunun için çok önemsiyoruz. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ'ın Samsunlu olması, bizim işimizi ciddi anlamda kolaylaştırıyor.
 
Türkiye'nin, spor tesisleri itibarıyla en zengin şehri Samsun'dur. Son derece modern şehir stadımız bitmek üzere. 33 bin kişilik stadımız Ekim-Kasım gibi hazır hale gelecek. Birkaç spor salonumuz var. Bunlar parmakla gösterilecek güzellikte. Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu bitti. Burada müsabakalar yapılıyor. Böyle spor salonlarının Samsun'da olmasından gurur duyuyoruz. Diğer taraftan Yaşar Doğu adını alan spor salonumuz var ki büyük organizasyonları orada yapıyoruz. Son dönemlerde üst üste uluslararası organizasyonlar yapılıyor. 

Branşların yapılacağı faaliyetlerin tamamını kapsayan sahalar yapılıyor.'Bir yıl öncesi' diye tabir ettiğimiz çalışmalarda olimpiyat oyunlarını organize edenler ve Uluslararası İşitme Engelliler Federasyonu yetkilileri şehrimize gelip tesisleri denetliyorlar.
 
Olimpiyatlara yaklaşık 6 bin sporcu katılacaktır. Bunun dışında yaklaşık 10 bin spor adamı ve gazeteci, 100 bin civarında aktif izleyici gelecek. Dünya televizyonlarından canlı ve banttan olmak kaydıyla yaklaşık 900 milyon civarında izleyici takip edecek. Bu, Samsun ve ülkemizin tanıtımı adına çok önemli bir organizasyon.
 
Uluslararası anlamda bazen 50-60 ülkeden farklı branşlardan olmak üzere sporcular geliyor. En önemli sınavımız da 18-24 Temmuz 2016 tarihleri arasında ilimizde düzenlenecek olan 2016 İşitme Engelliler Dünya Şampiyonaları olacak. Beş branşla aslında ne kadar hazırlıklı olduğumuz konusunda Uluslararası İşitme Engelliler Federasyonu bizi sınavdan geçirmiş olacak. Umarım tüm bu sınavlardan başarıyla geçeriz.
 
Samsun'da epeyce insan işaret dili öğrenmiş oldu. Türkiye'de kullanılan işaret dili dışında uluslararası işaret dili var. İnsanlarımız iki işaret dilini de öğreniyor. Özellikle taksici, esnaf, otel sahibi, misafirlerin havaalanından gelip tekrar havaalanına uğurlayıncaya kadar kimlerle karşılaşmaları muhtemel ise onlara işaret dilini öğretiyoruz.
 
İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları ile diğer olimpiyatları alamayışımızın açığını kapatacağız ama elbette ki ülkemizin diğer olimpiyatları almasını da candan arzuluyoruz.Hemen hemen her branş bu olimpiyatlarda da olacak. Bu, hem Samsun hem de ülkemizin bir sınavı olacak.Ben bu vesileyle olimpiyatlara katılacak her branştaki sporculara şimdiden başarılar diliyorum’ dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CUMHURİYET, TARİHİNİN, EN, BÜYÜK, SPOR, ORGANİZASYONU,
Yorumlar
Haber Yazılımı