Haber Detayı
20 Eylül 2016 - Salı 16:38 Bu haber 1885 kez okundu
 
Cumhuriyete sahip çıkmak, millete sahip çıkmak demektir
Havayoluyla Samsun'a gelen Kılıçdaroğlu, Samsun-Çarşamba Havalimanı'nda partililer tarafından karşılandı.
SİYASET Haberi
Cumhuriyete sahip çıkmak, millete sahip çıkmak demektir

Buradan parti otobüsüyle Terme ilçesine giden Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda otobüsten halka hitap etti.  Kılıçdaroğlu," Güzellikleriyle huzur ve barış içinde, kardeşçe yaşamak istiyoruz. Ülkede kimsenin aç kalmamasını, esnaf, çiftçi ve emeklinin kazanmasını arzu ediyoruz. İstiyoruz ki bu ülkede çocuğunun eline kına yakıp askere gönderen anne üzülmesin. 'Çocuğum bir gün gelecek, onu evereceğim. Torunlarım olacak' diye mutlu bir hayat sürsün. En büyük arzumuz bu." dedi.

Kavgalardan bıktıklarını belirten Kılıçdaroğlu , A"rtık bu ülkede kavga edilmemeli. Siyaset uzlaşma kültürü içinde gelişmeli. Ben bu ülkeye, bu insanlara ne verebilirim, işsizliği nasıl engelleyebilirim, çeltik üreticisi nasıl para kazanacak, çoluk çocuğuna nasıl bakacak? Biz bunu yapmak zorundayız. Bunu düşünmek zorundayız. Böyle davranmamız halinde Cumhuriyetin değerlerini koruyabiliriz.." diye konuştu.

Cumhuriyetin  vatandaşın hiç kimsenin kulu kölesi olmadığı rejimin adı olduğunu b ildiren Kılaçdaroğlu, " Cumhuriyet, eşit yurttaşlık demektir. Cumhuriyet, herkese eşit fırsatların tanındığı bir rejimin adıdır. Eğer cumhuriyet olmasaydı, bu ülkede Anadolu'nun kuş uçmaz kervan geçmez bir köyünde doğan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'ye Genel Başkan ,Erzincan'ın bir köyünde doğan Binali Yıldırım, Toroslar'da doğan Ahmet Davutoğlu Başbakan olamazdı. O nedenle hepimiz cumhuriyetin değerini bilmek zorundayız. Cumhuriyet kolay kurulmadı. Cumhuriyet altın tabak içinde bize sunulmadı. Cumhuriyetin arkasında şehitlerimiz var, gazilerimiz var, kan var, acı var, gözyaşı var. Cumhuriyeti böyle kurduk biz. O nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Cumhuriyet fazilettir, cumhuriyet erdemdir' diyor. 'Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir' diyor. O nedenle cumhuriyete sahip çıkacağız. Cumhuriyete sahip çıkmak, millete sahip çıkmak demektir. Cumhuriyete sahip çıkmak işsizliğin, açlığın olmadığı bir Türkiye'ye sahip çıkmak demektir. O nedenle Cumhuriyetimize sahip çıkacağız."        şeklinde konuştu.

 

Bir ülkede bereketin, huzurun göstergesinin o ülkede yaşayan kadınların yüzünün gülmesi olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle tamamladı:  "Eğer bir memlekette kadınların yüzü gülüyorsa bilin ki o memlekette bereket var, bilin ki o memlekette huzur var. Bilin ki o evin mutfağında huzur ve bereket var. O nedenle diyoruz ki, işsizliği önleyelim, çiftçimiz, emeklimiz kazansın. Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıralım. Nasıl bir demokrasi? Darbenin ve diktanın olmadığı bir demokrasi, halkın en büyük güç olduğu bir demokrasi. Birbirimizin düşüncelerine saygı duyarak, birbirimize saygı göstererek, saygı içinde davranarak herkesin kazandığı ve herkesin düşüncesini özgürce dile getirdiği bir cumhuriyeti kurarak. Vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirerek." 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından karayoluyla Ordu'ya hareket etti.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Cumhuriyete, sahip, çıkmak,, millete, sahip, çıkmak, demektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı