Haber Detayı
29 Ağustos 2016 - Pazartesi 13:32 Bu haber 2474 kez okundu
 
ÇYDD'den 30 Ağustos Açıklaması
ÇYDD ( Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ) 30 Ağustos Zaferi'nin 94. Yılı nedeni ile yaptığı açıklamada 30 Ağustos’ta meydanlarda, sokaklarda, Atatürk’ün huzurunda olacaklarını belirtti.
- Haberi
 ÇYDD'den 30 Ağustos Açıklaması

30 AĞUSTOS ZAFERİ LAİK,ÇAĞDAŞ, DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİNİN KAPILARINI AÇTI

Ulu Önder Atatürk'ün önderliğinde kahraman komutanlarımızın ve ordumuzun, yiğit halkımızın yediden yetmişe desteğiyle kazandığı “Büyük Zafer” in sömürgeci devletlerin Anadolu'yu parçalama ve paylaşma kararlarını boşa çıkardığı belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: " Bu zafer ülkemize laik, demokratik, çağdaş bir hukuk devleti olmanın kapılarını açmıştı.
Ne yazık ki bugün, özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın güvencesi olan ordumuzun yurtsever komutanlarının Ergenekon ve Balyoz gibi kumpaslarla tasfiye edilmesi; ülkemizi çağ dışı karanlık bir bataklığa, din devletine götürecek bir yapının siyasi iktidarın da aymazlığıyla ordumuzu ele geçirme girişimi bizi 15 Temmuz’a, uçurumun eşiğine getirdi.

UMUTSUZ DEĞİLİZ!

Her gün biraz daha tırmanan terör nedeniyle yitirdiğimiz canların yarattığı acı, yürekleri dağlıyor; “lanetleme” sözcüğü yıkımı onarmaya yetmiyor; sınır güvenliğimizle ilgili sorunlar, ülkemizin geleceğiyle ilgili büyük bir kaygı ve korku yaratıyor. Bütün bunlar bayram sevincimizi gölgeliyor; ama umutsuz değiliz.

HUKUKUN ÜSTĞÜNLÜĞÜ , LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM YAŞAMA GEÇİRİLMELİDİR

Ülkemizin güvenliği, sağlığı, yönetsel, ekonomik, sosyal, siyasal, eğitsel, çevresel pek çok sorununun çözümü, tüm yurttaşlarımızın fırsat eşitliği ve sosyal devlet ilkeleriyle, barış içinde çağdaş eğitimden yararlanmasında, özcesi ‘gerçek demokrasi’de yatıyor. Hukukun üstünlüğünü, laik ve bilimsel eğitimi yaşama geçirmeyi ilke edinen bir anlayışın iktidarda, muhalefette, tüm toplum kesimlerinde benimsenmesi ve bu doğrultuda birlikte çalışılması tek çaredir.

BAŞIMIZIN ÜSTÜNE ÇIKARACAĞIMIZ İNSANLARIN KANINDAKİ, VİCDANINDAKİ ÖZMAYA ÇOK İYİ İNCELENMELİ


Yurttaşlar olarak din, mezhep, etnik ve benzeri hiçbir savaş istemiyoruz. Barış içinde, bir arada yaşamanın yolunu mutlaka ama mutlaka bulmalıyız. Bunun için Atatürk’ün Büyük Nutuk’ta öğütlediği gibi bağrımızda yetiştirerek başımızın üstüne dek çıkaracağımız insanların kanındaki, vicdanındaki öz mayayı çok iyi incelemeye dikkat etmekten hiçbir zaman geri kalmamalıyız. 
30 Ağustos 1922’de tüm varlığını ortaya koyarak özgürlük ve bağımsızlığın bedelini ödeyenlere ve gelecek kuşaklara borcumuz var. Bunun için 30 Ağustos’ta meydanlarda, sokaklarda, Atatürk’ün huzurundayız."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , ÇYDD'den, 30, Ağustos, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı