Haber Detayı
07 Temmuz 2016 - Perşembe 08:44 Bu haber 2765 kez okundu
 
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT!
Clinica Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Cengizhan DOĞAN D vitamini hakkında bilmemiz gerekenleri anlattı
SAĞLIK Haberi
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT!


Günümüzde sessiz bir şekilde yayılmakta olan D vitamini yetersizliği sadece kemik hastalıkları değil ,kanser,enfeksiyon,romatizmal, nörolojik hastalılar gibi bir çok sistemik hastalığa yol açabiliyor. 

KARACİĞER VE BÖBREK HASTALIĞINIZ VARSA YETERLİ D VİTAMİNİ ALAMAYABİLİRSİNİZ

 D vitamini yetersizliğinin  sessiz bir şekilde günümüzde yayılmakta olduğunu belirten Doktor DOĞAN şunları söyledi:  "Yakın zamana kadar sanılan aksine D vitamini yetersizliği sadece kemik hastalığına değil , kanser otoımmün hastalıklar,enfeksiyon hastalıkları , romatizmal hastalıklar, norolojik hastalıklar gibi bir çok sayıda sistemik hastalığa yol açabilmektedir.
 D vitamini, büyük çoğunluğu güneş ışınları vasıtası ile ve az miktarda besinlerden alınmaktadır. Ancak alınan D vitamini karaciğer ve böbreğimizde aktif formlarına dönüşmektedir;yani karaciğer ve böbrek hastalığınız varsa yeterli düzeyde D vitaminine sahip olma oranınız azalmaktadır.

D VİTAMİNİ KALSİYUMUN VÜCUT TARAFINDAN KULLANIMI ZORUNLUDUR 

Vücudumuzda bulunan D vitaminin yaklaşık %90'ı güneşten gelen ultraviyole ışınlardan UVB etkisiyle oluşur.UVA ise D vitaminini azaltır.Pencere arkasında güneşlenirseniz esmerleşirsiniz ama yeterli UVB alamadığınız için d vitamini sentezi yapamazsınız. D vitamini kalsiyumun vücut tarafından kullanımı için zorunludur.Kalsiyum seviyesinin belli aralıkta tutulması kemik gelişimi ve yoğunluğu için olduğu kadar sinir sisteminin normal fonksiyonu için hayatıdır.D vitamini ayrıca hücrelerimizin farklılaşması,bağışıklık sistemimiizn insülin salgılanması,kalp ve tansiyonun düzenlenmesinde etkililiği olduğu son zamanlarda daha net anlaşılmıştır.

BİR ÇOK AĞRILI HASTALIĞIN NEDENİ D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLABİLİR

 D vitamini eksikliği için günümüzde risk faktörlerine baktığımızda;güneşi az gören yerlerde yaşamak,kişisel giyinme şekilleri,genetik yatkınlık,yaşlılık,kronik böbrek karaciğer hastalığı,inflamatuvar bağırsak hastalıkları,obezite,magnezyum eksikliği sayılabilir.D vitamini eksikliğinde en yaygın semptomlar kronik kas ağrıları,kemik ağrıları,halsizlik,yorgunluk,iştahsızlık,baş ağrısı gibi semptomlar oluşturabilmektedir.Birçok ağrılı hastalığın altında ayırıcı tanıya gidildiğinde D vitamini eksikliği ortaya çıkabilmektedir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ İÇİN ÖNERİLER

 Vücudumuzda D vitamini düzeyini en iyi gösteren parametre karaciğerde depolanan 25 hidroksi kolekalsıferol 'dur.Bunun da ölçümü yapılmaktadır.Normal değerleri 50-80ng/ml olarak günüzümde kabul edilmektedir.Tamamlayıcı tıp açısından D vitamini eksikliği konusuna baktığımızda kronik hasatlıkların hemen hepsinin altında farklı sebeplerle gelişebilen ortak disk fonk bağırsak diskbiyozistidir.Kronik hastalıklarda diskbiyozisti en sık izleyen ikinci durum ise latent asıdozdur.

 Bu iki durumda da D vitamini eksikliği yaratır.Tüm kronik hastalıklara yaklaşımımızda olduğu gibi amacımız bedenimizi kendisini düzenleyebilecek onarabilecek olduğu alt yapıyı yeniden sağlamaktadır.Bunun için bahsettiğimiz latent asidozun düzeltilmesi bağ dokumuzu temizlenmesi ve bağırsak flörasanını dengelenmesi gerekir.Bu sürecin sonunda hala eksiklik varsa yapılacak olan replasman tedavisi etkin bir tedavi sağlayacaktır."

Kaynak: Editör:
Etiketler: D, VİTAMİNİ, EKSİKLİĞİNE, DİKKAT!,
Yorumlar
Haber Yazılımı