Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 15:47 Bu haber 4072 kez okundu
 
Danıştay, Samsun Tarım Meslek Lisesi Arazisi'nin Cami Arazisine Dönüştürülme Kararını Bozdu
Danıştay, Samsun Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi Arazisi için Samsun Büyükşehir Belediye Meclsisi'nin Aldığı " Dini Tesis Alanın" İmar değişikliği kararını bozdu.
YAŞAM Haberi
  Danıştay, Samsun Tarım Meslek Lisesi Arazisi'nin Cami Arazisine Dönüştürülme Kararını Bozdu


Samsun’da Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi alanı  10 Bin kişilik cami yapılmak için 2013 yılında boşaltılmış ve ardından yıklımış, arsası da Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Kararı ile Dini Tesis Alanı'na dönüştürülmüştü. Karar, Okul Aile Birliği, Öğrenci Velileri ve Domokratik Kuruluşlarca Yargıya Taşınmış, Samsun 1. İdare Mahkemesi itirazı reddetmişti.

 

Kararı Danıştay'a taşıyan Öğrenci velileri ve demokratik kuruluş temsilcileri sonunda bekledikleri karara kavuştu. Danıştay 9. Dairesi, Samsun 1. İdare Mahkemesi'nin kararını 2019/ 3220 karar sayılı kararı ile bozdu.


Kararın bozulmasını ve Mahkeme Kararı'nı sosyal medya hesabından yayınlayan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, " 2015 yılından beri mücadelesini verdiğimiz Atakum Tarım Meslek Lisesinin yıkılarak yerine 15 bin kişilik “protokol camii” yapılmasına ilişkin yerel mahkemenin verdiği karara Danıştay’da yaptığımız itiraz ve başvurumuz kabul edildi. Danıştay yerel mahkemenin verdiği kararı iptal etti. Böylece bu alanda okul yerine dini alan yapılması konusunun yüksek mahkemece, doğru olmadığı ortaya konulmuş oldu. Diğer taraftan bu karar, verdiğimiz mücadelenin doğruluğunu vicdani olduğu kadar hukuki de olduğunu ortaya koymuş oldu." dedi.

 

DR. MURAT ERKAN: "YÜKSEK YARGININ KARARI HAKLILIĞIMIZI ORTAYA KOYUYOR!"

 

Dr Murat Erkan, "Aradan geçen zamanda ne yazık ki oradaki güzel okulu kaybettik. Ama bundan sonra en azından bu alanın imara açılmaması, betonlaşmaması, bir yeşil alan görüntüsünü kaydetmemesi noktasında mücadelemiz devam edecek. Yaşadığımız kente daha çok sahip çıkmaya, hep birlikte devam edelim.  Buradaki duruma “geç gelen adalet adalet değildir” diyoruz çünkü bu karar Danıştay tarafından reddedilene  kadar okul o dönemki idareciler tarafından oldu bittiye getirilip yıkıldı. Okul yıkılmasın diye okulun çevresindeki duvarın dibinde 24 saat günlerce nöbet tuttuk. Bu konuda emek veren, kentine, yeşiline,okuluna sahip çıkan tüm bileşenlere buradan tekrar teşekkür ediyorum.

 

 Burada kente sahip çıkmaya çalışıyorduk, ama o dönemki idareciler sanki yaptığımız kötü birşeymiş  gibi yüzlerce polisi tomayı oraya bizim karşımıza diktiler. Şimdi yüksek yargının verdiği karar bizim haklılığımızı ortaya koyuyor. Eğer o zaman bu olaylar alevlenip birilerinin başına bir şeyler gelseydi, kentine, yeşiline, okuluna sahip çıkan duyarlı indanlar boşu boşuna zarar görmüş olacaktı. Bu karardan bugünkü idarecilerin de ders çıkarması gerekiyor. Demokrasi onu içine alan tüm yapıların dikkate alındığı, dinlendiği ve birlikte geleceğe ilişkin kararlar oluşturabileceğimiz  bir sistem olarak  görmeliyiz. Yaşanan bu örnek her yönüyle Samsun’a bu kentte yaşayanlara idarecileri siyasilere bir örnek olsun.." diye konuştu.


BU OKUL ALANI BU GÖRÜNTÜSÜNÜ KORUYACAK ŞEKİLDE MUHAFAZA EDİLMELİ


Bu alanın bundan sonraki akibeti de çok önemli olduğunu ifade eden Dr. Erkan, " Atakumun girişinde sahil bandında kalan tek yeşil olan burası. Mutlaka bu görüntüsünü koruyacak şekilde muhafaza edilmelidir. Burası için iki tane seçenek vardır; ya eski okul kendi özgün projesiyle ( tarım meslek lisesinin ödül almış bir okul projesi var) yeşili bozmadan buraya tekrar yapılmalıdır ya da bu alan kent park olarak atakumun geleceğine teslim edilmelidir.( Milli eğitimin buraya yapmayı tasarladığı iki blok halinde 24 ve 32 derslikli katlı yüksek kütleler ise kesinlikle düşünülmemelidir, yapılmamalıdır.)" şeklinde konuştu.


NELER OLMUŞTU?


Samsun’da Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi alanı  10 Bin kişilik cami yapılmak için 2013 yılında boşaltılmış ve ardından yıklımış, arsası da Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Kararı ile Dini Tesis Alanı'na dönüştürülmüştü. Karar, Okul Aile Birliği, Öğrenci Velileri ve Demokratik Kuruluşlarca Yargıya Taşınmış, Samsun 1. İdare Mahkemesi itirazı reddetmişti.

Samsun İl Müftülüğü, merkez Atakum İlçesi’nin sahil kesiminde 30 dönüm üzerine kurulu 2 bin 700 metrekare kapalı alana sahip Samsun Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi’nin bulunduğu yere 10 bin kişilik cami yapılması için  çalışma başlatmıştı.

Müftülük, Türkiye’de sadece 6 tane bulunan okulun bulunduğu arsaya cami yapılmasını isteyerek Valiliğe dilekçe ile başvurmuş,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bakanlığa yazı yazarak konuyla ilgili görüş istemiş, Bakanlıktan gelen olumlu yanıt üzerine, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan nazım imar planı değişikliğiyle okul alanı kullanımı, cami yapımı için ‘dini tesis alanı’ kullanımına dönüştürülmüştü.

Alan, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne, ardından da Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmişti. Bunun üzerine Okul Aile Birliği, imar plan değişikliğinin iptali için Samsun 1’inci İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Adli süreç devam ederken İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından  2013- 14 eğitim- öğretim dönemi karne töreni ardından okulun kapatılması kararı alınmış, tepki gösteren öğrenciler, velileri, kentteki bazı sivil toplum kuruluşu ve eğitim sendikalarının temsilcileri okul binası önünde eylem yapmıştı.

Buna rağmen okul,  güvenlik önlemleri altında  boşaltılmış, Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi, kullanılmayan Gelemen Yatılı Bölge Ortaokulu binasına taşınmıştı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , , Danıştay,, Samsun, Tarım, Meslek, Lisesi, Arazisi'nin, Cami, Arazisine, Dönüştürülme, Kararını, Bozdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı