Haber Detayı
21 Temmuz 2016 - Perşembe 18:04 Bu haber 2539 kez okundu
 
DARBECİLER TÜM İŞBİRLİKÇİLERİYLE HESAP VERMELİ
Samsun Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mahmut ÇETİNKAYA ,Samsun Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Oğuz UZUN , Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İLKER , Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat KARACAN , Samsun Sağlık Platformları Meslek Odaları olarak ortak bir açıklama yaptı.
- Haberi
DARBECİLER TÜM İŞBİRLİKÇİLERİYLE   HESAP VERMELİ

4  Meslek Odası tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: "15 Temmuz 2016 günü Ülkemizde, Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçen kanlı bir askeri darbe girişimine maruz kalmıştır. Cumhuriyete, demokrasiye,  milli iradeye, hukuka, milletin temel hak ve özgürlüklerine karşı yapılan bu saldırılar ve çatışmalar neticesinde 246 üstünde vatandaşımız yaşamını yitirmiş, ikibine yakın kişi yaralanmıştır.

Darbeler döneminin artık gerilerde kaldığını düşünürken, Samsun Sağlık Platformları Meslek Odaları olarak tüm darbeleri ve darbe girişimlerini kınıyor, lanetliyor ve karşı olduğumuzu bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz. Halkımız darbelerden ve askeri müdahalelerden çok çekmiş, bu süreçlerde büyük acılara tanıklık etmiştir.

SİYASİ PARTİLERİN ORTAK TAVIRLARINI OLUMLU BULUYORUZ

Ülkemizde yaşanan bu süreç içerisinde, Siyasi Partilerin bir araya gelerek birlik ve beraberlik mesajı veren ortak bildiriye imza atmış olmalarını olumlu buluyoruz.
Ancak şimdi iktidarıyla muhalefetiyle tüm siyasi paydaşlara ve yurttaşlarımıza düşen görev; sağduyu ile hareket etmek, ülkeyi kardeş kavgalarına sürükleyecek maceralara karşı uyanık olmak, demokrasi ve toplumsal huzurunu sonuna kadar savunmaktır. Ülke sorunlarının çözümü demokratik cumhuriyetten ve anayasal meşru zeminde siyasal mücadeleden geçmektedir.

DARBECİLER TÜM İŞBİRLİKÇİLERİYLE YARGI ÖNÜNDE HUKUK DÜZENİ İÇİNDE HESAP VERMELİ

Devletin resmi kurumların yaptığı açıklamaya göre bu darbe girişiminin sorumlusu olan terör örgütünün, devletin tüm kurumlarını ele geçirmek için bu yapının uzun yıllardır her türlü hukuk-dışı yöntemleri kullandığı ve devlet yönetim kademelerinin de değişik kişi/kurumlarca uyarıldığı ancak dikkate alınmadığı bugün açık bir şekilde görülmektedir. Bu yapının devletin tüm yapılarını yok ederek ele geçirmek istedikleri bütün açıklığı ile ortaya çıkmıştır. Devlet içinde bu yapının temizlenmesi ve devletin kurumlarında hiyerarşik yapının bundan böyle cemaat, mezhep, tarikat gibi cumhuriyet ilkeleri ile uyuşmayan kriterlere göre değil adil bir şekilde bilgi, görgü, kültür ve Atatürk İlke ve İnkılaplarına deneyim unsurlarına göre düzenlenmesi devletin bekası için zorunludur. Darbeciler, tüm işbirlikçileriyle birlikte hukuk düzeni içinde yargı önünde hesap vermelidir. Diğer yandan hukuk devletinin gereği olarak er ve erbaşlara dönük linç girişimleri de aynı biçimde soruşturulmalıdır. Siyasi iktidar ve devlet organları, halkın kutuplaştırılmasına, kışkırtılmasına, çatışma ortamı yaratmak isteyen art niyetli kesimlere karşı çok daha fazla dikkat etmelidir.

ÜLKEMİZE VE PARLAMENTER SİSTEME BÜTÜN GÜCÜMÜZLE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Samsun Sağlık Platformları Meslek Odaları olarak bizler, her türlü darbe ve darbe girişiminin karşısında, Cumhuriyet, ulusal egemenliğin, laik demokratik sosyal hukuk devletinin ve toplumsal barışın yanında olduğumuzu, ülkemize ve parlamenter sisteme bütün gücümüzle sahip çıkacağımızı bir kez daha ilan ediyor, bir daha asla yaşanmaması umuduyla tüm halkımıza başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 
Samsun Sağlık Platformları Meslek Odaları Adına
 
Samsun Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mahmut ÇETİNKAYA
Samsun Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Oğuz UZUN
Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İLKER
Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat KARACAN"

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DARBECİLER, TÜM, İŞBİRLİKÇİLERİYLE, , , HESAP, VERMELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı