Haber Detayı
19 Temmuz 2016 - Salı 11:39 Bu haber 2563 kez okundu
 
DARBELERİN VE DARBE GİRİŞİMLERİNİN KARŞISINDA DEMOKRASİ VE TOPLUMSAL BARIŞIN YANINDAYIZ
Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan 15 Temmuz Darbesi ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.
- Haberi
DARBELERİN VE DARBE GİRİŞİMLERİNİN KARŞISINDA DEMOKRASİ VE TOPLUMSAL BARIŞIN YANINDAYIZ

 

Türkiye'nin  kanlı bir askerî darbe girişimine sahne olduğunu belirten Karacan Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti adına yapılan açıkmlamada şu görüşleri paylaştı : " Ulusal egemenliğin simgesi TBMM bombalanmış, bombalama ve çatışmalar neticesinde 161 kişi yaşamını yitirmiş, binlerce kişi yaralanmıştır.

Darbeler döneminin artık gerilerde kaldığını düşünürken yapılan bu korkunç girişim ülkemizin demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yerini alacaktır. Halkımız darbelerden ve askerî müdahalelerden çok çekmiş, bu süreçlerde büyük acılara tanıklık etmiştir. Türkiye’de demokratik bir siyasal ve toplumsal kültürün yeşermesinin önündeki en büyük engellerden birisi darbelerdir. 21’inci yüzyılda demokrasiler liginde olması gereken Türkiye böyle bir tabloyu kesinlikle hak etmemektedir.
Dün sonu nereye gideceği belli olmayan bir uzun gece atlatılmıştır. Ancak şimdi iktidarıyla muhalefetiyle tüm siyasal aktörlere ve yurttaşlarımıza düşen görev; sağduyu ile hareket etmek, ülkeyi kardeş kavgalarına sürükleyecek maceralara karşı uyanık olmak, demokrasiyi ve toplumsal huzuru sonuna kadar savunmaktır. Sorunlarımızın çözümü demokratik cumhuriyetten ve anayasal meşru zeminde siyasal mücadeleden geçmektedir.
Türk Eczacıları Birliği olarak her türlü darbe ve darbe girişiminin karşısında; cumhuriyetin, ulusal egemenliğin, laik demokratik sosyal hukuk devletinin ve toplumsal barışın yanında olduğumuzu, ülkemize ve parlamenter sisteme bütün gücümüzle sahip çıkacağımızı bir kez daha ilan ediyor; bir daha asla yaşanmaması umuduyla tüm halkımıza başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor; hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yararlılara acil şifalar diliyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: DARBELERİN, VE, DARBE, GİRİŞİMLERİNİN, KARŞISINDA, DEMOKRASİ, VE, TOPLUMSAL, BARIŞIN, YANINDAYIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı