Haber Detayı
13 Ekim 2016 - Perşembe 16:10 Bu haber 1630 kez okundu
 
Darbeyi Ahi kültürü sayesinde bertaraf ettik
“Ahilik Kültürü Haftası” nedeniyle ilçedeki esnafları ziyaret eden Başkan Genç,” Genlerimizdeki ahi kültürü 15 Temmuz darbesini bertaraf etmemizi sağladı” dedi.
- Haberi
Darbeyi Ahi kültürü sayesinde bertaraf ettik

Canik Belediye Başkanı Osman Genç “ Ahilik Kültürü Haftası” nedeniyle ilçedeki esnafları dükkanlarında ziyaret etti. Başkan Genç esnafın ahilik haftasını kutlarken, Canik Belediyesi olarak hazırladıkları Ahilik kültürünün anlatıldığı kitap ile “15 Temmuz Öncesi ve Sonrası” isimli eseri hediye etti.

Ahilik, Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin kaynağıdır
Ahilik kültürünün birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğini ifade eden Başkan Genç, “Ahilik dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşmesidir. Yaşadığımız sıkıntıları aşmamızda bu köklü dayanışma kültürünü yaşatan esnaf ve sanatkarlarımızın katkısı çok büyük. Bu birlik ve beraberliğimizin en güzel örneğini 15 Temmuz gecesi darbecileri bertaraf ederek gösterdik. Ecdadımızdan aldığımız bu değerleri daha da zenginleştirerek, sonraki nesillere aktarmak için çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz“ dedi.

AHİLİK HAMURUMUZDA VAR 
Türkiye Cumhuriyeti devletinin özünde ahilik kültürü olduğunu söyleyen Başkan Genç,” Türkiye Cumhuriyeti ahi bir devlettir. Onun için bizler kapımıza gelen Suriyeli kardeşlerimize kapımızı açtık. Nerede bir mazlum varsa, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimizin öncülüğünde ulaştık. Bizlerde Canik Belediyesi olarak Suriye’de, Myanmar’da, Bangladeş’te Müslüman kardeşlerimizle buluştuk. Çünkü bizler Ahi Evran’ın torunlarıyız. Hamurumuzda birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu var” dedi.

BAŞKAN GENÇ’TEN AHİLİK VE 15 TEMMUZ KİTABI HEDİYESİ
Ahiliğin milli kimliğimizi oluşturan değerlerden biri olduğu belirten Başkan Genç, ”Anadolu’da bin yıldan beri varlığını sürdüren ahilik anlayışı ve teşkilatı esnaf ve sanatkârları ahlaki değerler etrafında birleştirerek, milletimizin birlik-beraberliğinin sağlanmasını ve toplumsal düzenin tesis edilmesini sağlamıştır. Bizlerde bu kültürün devam etmesi için Canik Belediyesi olarak hazırlayıp kitap haline getirdiğimiz “Müslüman Türkün Ahlak ve Meslek Okulu AHİLİK” eserimizi ve ruhumuzda var olan bu dayanışma, birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergilediğimiz 15 Temmuz darbesini detaylarıyla anlattığımız “15 Temmuz Öncesi ve Sonrası” kitabımızı sizlere hediye ediyoruz. “dedi.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Darbeyi, Ahi, kültürü, sayesinde, bertaraf, ettik,
Yorumlar
Haber Yazılımı