Haber Detayı
10 Ağustos 2016 - Çarşamba 14:53 Bu haber 2150 kez okundu
 
Darısı Samsun'n başına
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mersin'e gelen ve son dönemde sayıları artan Suriyelilerin açtığı iş yerlerine asılan Arapça tabelaları 'Türkçeleştirmek' için çalışmalar başladı.
- Haberi
Darısı Samsun'n başına

Arapça tabelalar kaldırılıyor, hepsi Türkçe olacak

Mersin Esnaf Odaları Birliği'nin tespitlerine göre Suriyeli'lere ait kayıtlı 42, kayıt dışı 1000'in üzerinde iş yerinin bulunduğu kentte Arapça yazılı tabelalar da arttı. 167 bini kayıtlı olmak üzere yaklaşık 320 bin Suriyeli'nin yaşadığı kentte artan bu Arapça tabelalar vatandaşların tepkisini çekmeye başladı. 

Şikayetler üzerine Mersin Büyükşehir Belediyesi, tabelaların Türkçe tabelalarla değiştirilmesine karar verdi. 

BÜTÜN DİLLER İÇİN GEÇERLİ

Tabela değişimi için tebligat bildirimlerinin başladığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, esnafa 1 aylık süre tanındığını belirterek şunları söyledi:

"Vatandaşlarımızdan gelen talep üzerine meclisimizde değerlendirdik ve aldığımız meclis kararıyla uygulamaya koyduk. Tabelalar sadece Arapça için değil, Türkçe dışında bütün diller için de düşünülüyor. Vatandaşlarımız Arapça bilmediği için iş yerlerinin ismini anlamıyor. Esnafın büyük şikayetleri olmuştu. Önce uyarı yapıyoruz. Verdiğimiz süre sonunda tabelalarını değiştirmezlerse, iş yeri tabelalarını indireceğiz. Burası Türkiye ve insanların ortak dili Türkçe. Herkesin bu ortak dile uyması gerekiyor. Yabancı isimlerden, uluslararası marka olmayan diğer iş yerlerinin de tabelalarını 
değiştireceğiz. Bu süreçte inşallah neticeye varmış olacağız."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Darısı, Samsun'n, başına, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı