Haber Detayı
23 Temmuz 2016 - Cumartesi 20:46 Bu haber 3646 kez okundu
 
DEMOKRATİK KURULUŞLARDAN DEMOKRASİ AÇIKLAMASI
Samsun'da bulunan sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri ve CHP ortak bir basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
DEMOKRATİK KURULUŞLARDAN DEMOKRASİ AÇIKLAMASI

İstiklal Caddesi Süleymaniye Geçidi'nde düzenlenen basın açıklamasına; CHP Samsun İl Teşkilatı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)- İKK Samsun Şubesi, Samsun Tabip Odası, KESK Samsun Şubeler Platformu, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu,ADD ,ÇYDD , Samsun Devrimci 78'ler Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği Samsun Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği Samsun Şubesi ve DİSK Karadeniz Bölge Temsilciliği katıldı. 

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ TAM DEMOKRASİDEDİR

Basın açıklamasını grup adına Samsun Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Oğuz Uzun okudu. Oğuz Uzun açıklamada şu görüşleri paylaştı: " "Demokrasi ve hukukun hepimiz için yaşamsal değeri vardır. Ülkemizin geleceği evrensel hukuk içerisinde tam demokrasidedir. Demokrasiyi her türlü karşıt güce karşı savunmak, Atatürk'ün kurduğu tam bağımsız, laik , demokratik cumhuriyete sahip çıkmak hepimizin birinci görevidir. Askeri ve sivil darbelerin birbirini tamamlamasıyla yeni toplum mühendisliği devreye sokulmakta ve ülkemizin geleceğine ipotek konulmaktadır.

SESSİZ KALANLAR VE DESTEKLEYENLER DE SÜREÇTEN SORUMLUDUR

Yıllar boyu eğitim sistemi, ahlaklı nesil yetiştirmek adına akılcılıktan, bilimsellikten, laiklikten uzaklaşarak din ve cemaat temelli bir eğitim zeminine oturtulmştur.  Fethullah Gülen Cemaati yıllarca başta eğitim sistemi olmak üzere TSK, Yargı, Emniyet, siyaset ve bürokrasiyi ele geçirmeye çalışırken , ülkenin tüm kurumlarında kirli hesaplar peşinde koşarken sessiz kalanlar ve destekleyenler de bu süreçten sorumludur. Özellikle 12 Eylül'den sonra Türkiye'de cemaatlerin, tarikatların ve hizmet hareketi adı altında Fethullah Gülen Hareketinin önü açılmıştır.

İKTİDAR CEMAATLERLE YAPMIŞ OLDUĞU İŞBİRLİĞİNE SON VERMELİ

Bizler tüm darbeleri kınıyor,lanetliyor karşısında olduğumuzu bildiriyoruz. Her koşul altında laikliği, demokrasiyi,evrensel temel hak ve özgürlükleri, hukuku barışı ve kardeşliği savunmaya devam edeceğiz. Ortadoğu'da ve ülkemizi yeniden dizayn etmeye çalışan emperyalizme karşı birlik beraberlik içinde mücadele edilmesi gerekmektedir.Siyasi iktidar tüm cemaatlerle yapmış olduğu işbirliğine son vermek zorundadır. Aksi takdirde bu ve bunun gibi olayların yaşanması kaçınılmaz olacaktır. 

ASKERİ DARBENİN BASTIRILMASI SİVİL DARBEYE DÖNÜŞMEMELİ

Askeri darbe girişiminin bastırılması AKP'nin sivil darbesine dönüşmemelidir. Bu bağlamda Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemine geçiş fırsat olarak değerlendirilmemeli, parlamenter sistem , demokratik hukuk güçlendirilmelidir.
OHAL Kararı ile parlamentoyu devre dışı bırakan anlayıştan vazgeçi,lmeli, en kısa ürede OHAL sona erdirilmeli, fiili başkanlık kurumsallaştırılmamalıdır. Yürütülen soruşturma ve cezalandırılmalarda evrensel hukuk çerçevesinde davranılmalı, darbecilerle hesaplaşma muhalefeti susturmanın gerekçesi haline getirilmemelidir.


Basın açıklamasına ayrıca; CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz de katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: DEMOKRATİK, KURULUŞLARDAN, DEMOKRASİ, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı