Haber Detayı
01 Ekim 2016 - Cumartesi 12:53 Bu haber 1727 kez okundu
 
Devletin omurgalı, ilkeli bürokratlara ihtiyacı var!
Türk Enerji Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Şuayip Deniz Demir, Sendikalarının Yönetim Kurulu üyeleri Samsun kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi.
- Haberi
Devletin omurgalı, ilkeli bürokratlara ihtiyacı var!

Toplantı öncesi bir açıklama yapan Demir, "2015 yılında yapılan 3. toplu sözleşme , çalışanların sorunlarını çözmekten uzak, siyasi erkin sınırlarından dışarıya çıkamamış bir sözleşme olarak kalmıştır. İşkolumuzda 657 sayılı  kanuna tabi memura yüzdelik zam dışında bir zam verilmemiş, 657'nin ekonomik gücü artan parametreler karşısında gitgide değer kaybetmektedir. Mühendis , tekniker, teknisyen ve memyurların ek göstergelerinin 800 puan artırılması, ek ödemelerin tekrar gözden geçirilmesi artık şart olmuştur.

Topşlu iş sözleşmlerinde KİT çalışanlarının ücret gruplarının düzenlenmesi, yıllık izin meseleleri, 4C'liye kadro verilme çalışmaları bile havada kalmıştır." dedi.

AÇIĞA ALINIP SUÇU BULUNMAYAN MEMURLAR GERİ DÖNMELİ

Kamuda açığa alınıp memuriyetten ihraç edilmeyenlerin durumunun da en kısa zamanda netleştirilmesini isteyen Demir, " Suçu bulunmayanların kurumlarına geri dönmesi sağlanmalıdır. 15 Temmuz'da rejimi yıkmaya yönelik organize terör örgütünün kalkışması ve Türk Halkının demokrasiye ve devletine sahip çıkmak için sokaklara dökülmesi bizler için çok şey ifade etmektedir. Milletçe sahip olduğumuz demokratik değerlerin ve cumhuriyetin kıymetini iyi bilip sahip çıkmamız gerekmektedir. " diye konuştu.

KAMUDA TEK KRİTER LİYAKAT OLMALI

Kamuda çalışanların sorunları ve çözümü için mücadele ettiklerini belirten Demir, açıklamasını şöyle tamamladı:" Bir o kadar da çalışana ve srunlarına duyarsız kesim vardır. Kendi şahsi menfaatleri ve küçük çıkarları , makam mevki sahibi olabilmek için her şeyi yapabilecek kesim maalesef sarı sendika olgusunu oluşturmaktadır.  Haklarımızı ileriye taşımayı ancak sarı sendikacılığı yok ederek sağlayabiliriz. Dünyanın hiç bir yerinde işverenin kolu ve kanadı altında büyüyen bir yapının sendikacı olduğu görülmemiştir. 
Netice olarak ülkemizde yaşanan 15 temmuz darbe girişimi, aslında devletin omurgalı, ilkeli ve duruş sahibi bürokratlara ne kadar ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Kamuda liyakat dışında başka kriterler aamanın, bir kesimi kollayıp, çalışanı kategorize etmenin ülkemizi getireceği noktayı herhalde artık herkes görmüştür." 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Devletin, omurgalı,, ilkeli, bürokratlara, ihtiyacı, var!,
Yorumlar
Haber Yazılımı